Pražští podnikatelé mají smůlu. Odškodnění nedostanou

Domácí 31. března 2020 | 16:39 — Ilona Cílková
Přestože ve čtvrtek začne příjem žádostí do programu COVID II, pražští podnikatelé mají smůlu a žádat o peníze zatím nemůžou. Proč? Zdrojem peněz budou evropské fondy z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Další 1 fotografie v galerii
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý postup vlády absolutně nechápe / Facebook

Praha je v kategorii bohatých regionů, na které se evropský fond nevztahuje. Program zřídilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

„To není chyba, ale strategie. Chtěli jsme, aby program začal fungovat co nejdříve a byli jsme schopni sehnat zdroje, které pomůžou pokrýt potřeby podnikatelů téměř na celém území republiky, a v další fázi budeme řešit Prahu,“ zdůvodňuje Jiří Jirásek, šéf Českomoravské záruční a rozvojové banky, která poskytuje záruky za podnikatele a bude jim přispívat na výplatu úroků.

Když vláda o bezúročných půjčkách mluvila, o vyloučení pražských firem nepadlo ani slovo. Podle ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček se jedná o první část COVID II a v dalších připraví i podmínky pro pražské podnikatele.

Podobně mluví i Jirásek. „Tato situace není logická a dobrá, takže předpokládáme, že program COVID II rozšíříme i pro pražské podnikatele, ale musíme najít zdroj financování. Jednáme s ministerstvem průmyslu i hlavním městem Praha,“ řekl. Podnikatelé přitom mohou první žádosti podávat od 2. dubna. Najít zdroje pro Pražany se podle Jiráska určitě nestihne. „To není reálné, to bude až v další fázi,“ řekl.

Bližší odhad, kdy by to mohlo být, dát nechtěl. A nic o dalším termínu neví ani šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky Karel Dobeš. „Není to férové, oni řekli, že hledají náhradní opatření. Bylo nám jen přislíbeno, že se to bude řešit,” krčí rameny Dobeš.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý postup vlády absolutně nechápe. „Úplně mě to šokovalo. To je něco, co je velmi špatně, je to diskriminační. Je sice pravda, že Praha má nejvyšší životní úroveň ze všech regionů České republiky, ale v tomto konkrétním případě je právě Praha nejvíce postižena z hlediska sektorových dopadů do oblasti cestovního ruchu, hotelnictví, restaurací, ale i co do koncentrace prodejen. Z tohoto pohledu se nám to opravdu nelíbí,“ reagoval Dlouhý.

„Nezdá se vám, že je to trochu netaktické? Už když jdu ven s nějakým projektem, měl bych přece hned říct, že jsou tady nějaké peníze, které nejsou použitelné podle nějakých pravidel pro Prahu,“ dodal. Jak zachranit českou ekonomiku. Do hry se teď musí vložit třetí strana. Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Zavřít reklamu