ČNB uvolňuje poskytování hypoték. Nafukování realitní bubliny nehrozí

Domácí 02. dubna 2020 | 04:23 — Ilona Cílková
Obava České národní banky z přehřívání hypotečního a potažmo nemovitostního trhu rapidně polevuje ČNB nově uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Už se neobává nafukování realitní bubliny.
Obava České národní banky z přehřívání hypotečního a potažmo nemovitostního trhu rapidně polevuje / Archiv

Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) zvýšila na 90 procent z 80 procent. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) zvýšila ze 45 na 50 procent. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila.

Uvolnění limitů dokládá, že obava České národní banky z přehřívání hypotečního a potažmo nemovitostního trhu rapidně polevuje. Je pravděpodobné, že v dohledné době dojde k dalšímu uvolnění limitů.

Místo limitů nyní nemovitostní trh spolehlivě, a ještě účinněji ochlazují dopady boje s koronavirem. Nemovitostní trh projde útlumem, nelze vyloučit pokles cen v hůře situovaných lokalitách. Zároveň bude klesat ochota lidí zadlužovat se a brát si hypotéku, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Banky budou z důvodu růstu nezaměstnanosti, výpadku příjmu řady domácností a vzestupu podílu problémových a nesplácených úvěrů připočítávat k sazbám hypotečních úvěrů rizikovou přirážku, což také řadu potenciálních zájemců odradí od toho, aby si hypotéku pořídili. Podíl nesplácených úvěrů bude narůstat navzdory plánů vlády odložit v rámci moratoria splátky hypoték až o šest měsíců.

Svým způsobem tedy současná opatření pro boj s koronavirem ochlazují nemovitostní trh natolik, že uvedených regulací ČNB není v dosavadní míře třeba a jejich potřeba dále poklesne, což centrální banka bude dále reflektovat právě dalším uvolněním limitů, uzavírá Kovanda.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Zavřít reklamu