Ze zemí Visegrádu poškodí koronavirus nejvíce Česko

Domácí 14. dubna 2020 | 16:28 — Ilona Cílková
Mezinárodní měnový fond prognózuje, že česká ekonomika vykáže letos kvůli koronaviru hlubší propad než ekonomiky zbývajících zemí Visegrádské skupiny.
Česko bude v rámci zemí střední a východní Evropy jednou z nejpostiženějších zemí / Depositphotos

Zatímco Česko má přijít o 6,5 procenta svého loňského výkonu, Maďarsko ani ne o polovinu, jenom o 3,1 procenta. Polská ekonomika ztratí podle MMF 4,6 procenta a slovenská 6,2 procenta.

Nutno však říci, že minimálně vůči Česku je prognóza MMF stále ještě příliš optimistická, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda. Realističtější je nyní předpoklad poklesu ekonomiky v pásmu od osmi do dvanácti procent. Tak jako tak ale prognóza Mezinárodního měnového fondu dokládá, že Česko bude v rámci zemí střední a východní Evropy jednou z nejpostiženějších zemí.

Vždyť z takzvaných nových zemí Evropské unie, které do Unie vstoupily v roce 2004 nebo později, se má letos podle Mezinárodního měnového fondu hlouběji něž Česko propadnout už jen Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

Českou ekonomiku v porovnání s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny, ale třeba i v porovnání s Bulharskem nebo Rumunskem, zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém, často na subdodavatelské bázi. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně „stáhne“ dolů také právě Českou republiku. Důvod, proč letos ekonomika ČR poroste nejpomaleji ze zemí Visegrádu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární tatrovácké speciály se zúčastní další Rally Dakar

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Zavřít reklamu