Lék na covid-19 je tu. Proč se tedy propadly akcie firmy, která jej vyvinula?

Domácí 03. května 2020 | 04:58 — Ilona Cílková
Akcie americké biofarmaceutické společnosti Gilead jako jedny z mála během koronakrize citelně rostou. Od začátku letošního února přidaly více než 26 procent. Vzhůru je pohání zejména sázka investorů, že kalifornská firma, založená v roce 1987, vyvine účinný lék na onemocnění covid-19.
Další 3 fotografie v galerii
Remdesivir je prvním lékem, který opravdu zabírá / Pixabay

Tento týden daly americké úřady přípravku remdesivir zelenou pro pohotovostní využití. Remdesivir je tak prvním lékem, který má oficiální štempl, že na nový typ koronaviru, který onemocnění covid-19 způsobuje, opravdu zabírá. 

Účinnost remdesiviru potvrzují prvotní klinická data, jelikož prokazatelně zkracuje dobu léčby nakažených pacientů. Remdesivir byl experimentálně podáván také několika pacientům v ČR.

Akcie „autora“ remdesiviru, zmíněné společnosti Gilead, však tento týden propadly takřka o pět procent. Investorům totiž zatím není jasné, jak chce na novém přípravku vydělávat. Schválení pro pohotovostní užití znamená, že přípravek může být podán pouze hospitalizovaným pacientům k nízkou úrovní kyslíku v krvi nebo na dýchací podpoře.

Gilead zdarma věnuje zdravotnickým zařízením 1,5 milionu balení remdesiviru, což je celá současná zásoba, kterou má společnost k dispozici. Stále přitom usiluje o to, aby od příslušných úřadů celého světa získala pro remdesivir plnohodnotné povolení, tedy povolení nejen pro pohotovostní využití. Společnost Gilead zatím investorům neřekla, za jakou cenu bude remdesivir prodávat, až se vyčerpá současná zásoba 1,5 milionu balení.

Jen za letošní rok utratí Gilead za vývoj remdesiviru zhruba miliardu dolarů. Akcionáři firmy a další investoři se tedy oprávněně ptají, jak jejich peníze firma zhodnotí. Koronavirus je podivný. O jeho původu nemám pochybnosti, říká bioložka Peková.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu