Roman Prymula míří výš, než se původně zdálo

Domácí 26. května 2020 | 06:18 — Ilona Cílková
Sekce naši lidé na webu ANO zůstává i nadále proměnlivá jako aprílové počasí. Ještě před týdnem byste v ní našli i náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Dnes už tam jeho jméno chybí. Co to znamená?
Další 3 fotografie v galerii
Náměstek Prymula vévodí žebříčkům popularity / Česká televize

Náměstek Prymula vévodí žebříčkům popularity. Podařilo se mu získat renomé člověka, který hrdinně zabránil italskému pandemickému scénáři. Prezident Zeman mu za to slíbil státní vyznamenání a část veřejnosti náměstkovi zdravotnictví tleská. Na to, že Roman Prymula nemá bezpečnostní prověrku a prosazoval stavbu neúspěšné kliniky čínské medicíny v Hradci Králové, se už dávno zapomnělo. O popularitě hradeckého epidemiologa svědčí i to, že patří podle sázkových kanceláří mezi deset největších favoritů příštích prezidentských voleb navzdory tomu, že svou možnou kandidaturu na Hrad zatím dementoval.

Až doposud hrálo angažmá Romana Prymuly Babišovi do karet. Vláda jej využívala jako lakmusový papírek veřejného mínění. Nikým nevolený úředník hlásal ve veřejném prostoru, že budou hranice zavřené minimálně dva roky, že je potřeba společnost promořit, nebo že se máme v příštích letech setkávat v omezeném počtu tří rodin. Na základě reakcí publika následně premiér Babiš nastavil postoj vlády, aniž by tím nutně musel obětovat či riskovat své politické body, upozorňuje předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Svou misi v době pandemie plnil Prymula pro Babiše na výbornou. Premiér je však ryzí pragmatik. Jakmile hrozí, že mu někdo bude oponovat, nebo jej nedejbože politicky přeroste, uklidí takovou neloajální hrozbu do ústraní.  V pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou teď Babiš ušil Prymulovi na míru, jej uklidí mimo záři reflektorů. Takže se Babiš nebude muset bát, že by byl epidemiolog nadále středem pozornosti. Zároveň bude Prymulova prostá přítomnost na úřadu vlády vytvářet tlak na Adama Vojtěcha, který si očividně se svým náměstkem dvakrát nesedl. V případě pandemické potřeby pak Babiš může vojáka Prymulu povolat zpět do akce.

Podle Adamové ani tato vládní „trafika“ pro Prymulu, jejíž zřízení je ostatně sporné a nikdo její význam dostatečně neobjasnil, nezaručuje epidemiologovi důvěru premiéra. Jak se v minulosti prokázalo už několikrát, Babišova loajalita má své meze a ani teplé místo na úřadu vlády nemusí Prymulovi zaručovat perspektivu. Pokud ji ale bude umět oplatit bezmeznou loajalitou premiérovým zájmům, kterých ve zdravotnictví není málo, bát se nemusí. 

V Babišově personální politice rozhodují víc než cokoliv jiného premiérovy zájmy a doporučení PR týmu ANO. Bylo by naivní si myslet, že šachista Prymula si to neuvědomuje. Proto nepochybujme o tom, že jeho nová mise bude mít mnohem více rozměrů a cílů, než se na první pohled může zdát, míní Adamová. Co skutečně stojí za odchodem Romana Prymuly?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Zavřít reklamu