Pražané proti zbytku republiky. V současné době jsou na tom nejhůře

Domácí 06. června 2020 | 09:16 — Ilona Cílková
Pražané pláčou, mzdy jim jako jediným v zemi rostou pomaleji než inflace. Ve všech ostatních částech Česka už inflaci překonal. Pražanům může spravit chuť alespoň to, že i když mají o něco nižší kupní sílu než před rokem, stále berou suverénně nejvyšší průměrnou mzdu v ČR.
Další 3 fotografie v galerii
V současné době jsou na tom Pražané nejhůře z celé republiky / Pixabay

Z regionálního pohledu na vývoj mezd v letošním prvním čtvrtletí plyne, že nejméně mzdy rostly Pražanům, a sice meziročně jen o 3,1 procenta v nominálním vyjádření. Vzhledem ke spotřebitelské inflaci čítající 3,6 procenta to znamená, že kupní síla Pražanů poklesla. Jinými slovy, růst mezd nebyl v uplynulém roce v metropoli takový, aby pokryl inflaci.

Pražanům může spravit chuť alespoň to, že i když mají o něco nižší kupní sílu než před rokem, stále berou suverénně nejvyšší průměrnou mzdu v ČR, čítající nyní 42 760 korun.

Nejméně pak průměrně berou zaměstnanci na Karlovarsku. Je to jediný kraj, kde je průměrná mzda stále ještě pod úrovni 30 tisíc korun. Letos v prvním čtvrtletí dosahovala jen 29 687 korun. Reálná úroveň výdělků obyvatel tohoto kraje je však lepší, neboť řada jeho obyvatel dojíždí za prací do Německa jako takzvaní pendleři.

Nicméně právě pendleři byli citelně zasaženi koronavirovou krizí a uzavřením hranic. Řada z nich se tak nahlásila na úřadu práce, takže míra nezaměstnanosti na Karlovarsku, Sokolovsku či Chebsku aktuálně roste rychleji než v jiných částech republiky.

Omezením pendlerské pracovní činnosti se dále zhoršuje celková sociální situace Karlovarského kraje, která již tak je jedna z nejhorších v rámci celé České republiky.

Nejvýrazněji, nominálně o šest procent, rostly v prvním čtvrtletí mzdy zaměstnancům v Jihočeském kraji. Jejich kupní síla tak vzrostla o 2,4 procenta. Cena za výchovu dítěte je tak vysoká, že řadu párů odradí od plození potomků.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární tatrovácké speciály se zúčastní další Rally Dakar

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Zavřít reklamu