Premiér se omlouvá za kontroverzní kampaň proti miliardáři

Domácí 19. července 2017 | 04:49 — Ilona Cílková
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na historické návštěvě Maďarska. Jde o první návštěvu šéfa izraelské vlády od pádu komunismu.
Další 2 fotografie v galerii
Plakáty se Sorosem byly dva týdny rozvěšeny po celé zemi / Twitter

Premiér Viktor Orbán i Netanjahu mluví o nové etapě ve vztazích obou zemí a další spolupráci. Je to ale spíš velká diplomatická snaha Viktora Orbána. Maďarský premiér se snaží izraelskou stranu přesvědčit, že tolerance k antisemitismu je v Maďarsku ze strany vlády nulová. Podle izraelského premiéra jsou Orbánova slova důležitá vzhledem k antisemitským tónům, které podle kritiků zazněly v nedávné billboardové kampani maďarské vlády zaměřené proti miliardářovi Sorosovi.

Miliardář Soros je maďarsko-židovského původu. Jeho šklebící se obličej byl dva týdny rozvěšen po celé zemi na plakátech odsuzujících jeho údajné proimigrační snahy s nápisem „Nenechme Sorose, aby se smál jako poslední“.  Hanlivé nápisy upozorňující na jeho židovský původ doplnili posléze vandalové.

Orbánův kabinet kritiku ze strany židovských organizací odmítá. „Žádná vláda nikdy neudělala tolik pro boj s antisemitismem v Maďarsku,“ tvrdí Budapešť. Kampaň proti Sorosovi má prý jen přitáhnout pozornost k „miliardáři spekulantovi“ a nevládním organizacím, které podporuje, aby do Maďarska a EU „přivedl milion migrantů“.

Orbán považuje amerického podnikatele za hlavního nepřítele Maďarska a snaží se ho zdiskreditovat. Odpůrci v Sorosovi spatřují agitátora, jehož cílem je prostřednictvím svého jmění oslabovat vládu. V očích svých přívrženců je Soros naopak propagátorem svobodné a progresivní společnosti, což dokazuje podpora několika nevládních organizací.

Kritiku Sorose Budapešť s Izraelem v určitém směru sdílí. Izraelské úřady mají miliardářovi za zlé financování organizací, které kritizují izraelskou okupaci palestinských území a porušování lidských práv. Podle izraelského ministerstva zahraničí Soros podkopává demokraticky zvolené izraelské vlády financováním skupin, které hanobí židovský stát a upírají mu právo na obranu.

Netanjahu se dnes setká i s šéfy české, polské a slovenské vlády, kteří dorazí do maďarské metropole na další summit visegrádské čtyřky. Státy V4 dlouhodobě spojuje nesouhlas s imigrační politikou Evropské unie a vstřícný postoj vůči americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který zastává i Netanjahu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Objevte kouzlo Dolního Saska

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Objevte kouzlo...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu