Vědci pracují na unikátním výrobku. Už žádné tahání plastových lahví

Domácí 16. dubna 2017 | 03:52 — Ilona Cílková
Už žádné tahání plastových lahví. Vědci vymysleli jedlý obal na vodu, můžete si ho vyrobit i doma.
Loading...
Konec plastových lahví? / Shutterstock

Britská společnost Skipping Rocks Lab vyvinula nový alternativní obal na vodu. A jak vypadá? Jde o sáček, nebo možná spíše kapsli, kterou lze po vypití obsahu celou zkonzumovat. Podle serveru Express, je obal vytvořen z přírodních materiálů a je tedy plně biologicky odbouratelný a jedlý.

Tým vědců a odborníků z Imperial College v Londýně pojmenoval svůj produkt Ooho. S prvotním nápadem přišla skupina mladých designerů Rodrigo García Gonzalez, Pierre Pasalier a Guillaume Couche.

Podle firmy by produkt mohl být používán na velkých akcích, koncertech, festivalech či sportovních utkáních, při kterých vznikají hromady odpadků. „Chceme vyřešit problémy s plastovým odpadem a snížit negativní ekologický dopad těchto obalů,“ vysvětluje skupina vědců.

„Náš materiál je levnější než plast a může se použít jako obal pro jakýkoliv nápoj včetně vody, nealkoholických i alkoholických nápojů, a dokonce i kosmetiku,“ uvádí společnost s tím, že výroba jednoho sáčku (kapsle) vyjde na dva centy. Obal je přitom odolný, hygienický, rozložitelný a jedlý. Zatím nemá žádnou příchuť, ale dá se přidat – stejně jako barva.„Ooho je ideální pro doplňování tekutin na cestách, festivalech, maratonech, nebo jen tak na ulici,“ uvádí společnost.

Tvůrci jsou přesvědčeni, že jejich myšlenka, na které pracují už dva roky, bude úspěšná, i když ji hlavní výrobci lahví na vodu zatím odmítají. Podle objevitelů je navíc možné si obal vyrobit i doma, věří proto, že se jejich nápad rozšíří.

V současnosti na svůj projekt sbírají finance prostřednictvím akce na crowdfungingovém serveru Crowdcube. Společnost už nyní vybrala 800 tisíc liber, jejich cílová částka přitom byla původně stanovena jen na 400 tisíc liber. A do konce akce  zbývají ještě tři týdny, je tedy pravděpodobné, že se suma ještě zvýší.

A jak se takový obal vlastně vyrábí? Prvním krokem je zmrazit vodu ve tvaru koule. Led je následně pokryt směsí obsahující mořské řasy a chlorid vápenatý. Ta po ztuhnutí vytváří dvojitou průhlednou membránu, která drží tvar i poté co voda rozmrzne a odteče.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Zavřít reklamu