Konec člunů s migranty ve Středozemním moři? EU přistoupila k razantnímu kroku

Domácí 18. července 2017 | 04:43 — Ilona Cílková
Členské země Evropské unie se rozhodly omezit možnosti exportu nafukovacích člunů a závěsných motorů pro tyto čluny do Libye.
Italové chtějí omezit nevládní organizace zachraňující běžence / Shutterstock

Zákaz se týká také lodí a motorů, které byly pořízeny jinde a jsou přes evropské území do Libye jen převáženy. Dotknout by se naopak neměl civilního obyvatelstva, například rybářů, kteří podobné motory potřebují kvůli své profesi. Rozhodnutí dává členským zemím EU právní důvod zakročit vůči dodávkám podobného zboží, u kterého je podezření, že skončí v rukou gangů obchodníků s lidmi.

„Je to jeden z nástrojů, na němž jsme byli schopni se dohodnout. A bude třeba pokračovat,“ řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zásadním úkolem je podle něj zastavení migrace, přetnutí vazeb mezi pašeráky. „Nelze akceptovat to, že se po evropských zemích potulují lidé, u kterých dobře nevíme, kdo jsou. U nichž nemáme šanci zjistit, jaká je jejich nebezpečnost,“ prohlásil Zaorálek. 

Evropská komise také podporuje italský plán, který omezuje práci nevládních organizací, jež se snaží ve Středomoří zachraňovat běžence, uvedl EUObserver. Mluvčí Komise prohlásila, že evropští a italští představitelé jednají o technických detailech kodexu, jímž by se tyto organizace měly do budoucna řídit.

Nevládní organizace se budou muset registrovat, odkrýt zdroje financování, podávat určité informace a budou mít přísný zákaz plout do libyjských vod. To by znamenalo, že libyjská pobřežní hlídka odveze zachráněné zpět, místo toho, aby je nevládní organizace vzaly do Itálie.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i přesto že jsou naprosto úchvatné

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i...

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z...

Nejkrásnější česká jezera, která vám hravě nahradí...

Toulky Českou republikou. Poznejte místa, která zná jen...

Opomíjená evropská města, kam nejezdíme, ale určitě bychom...

Zavřít reklamu