Prezident se chce zbavit ministra. A hodně rychle!

Domácí 26. července 2017 | 04:08 — Ilona Cílková
Pod Trumpovým ministrem se třese židle. Prezident na něj útočí, proč nevyšetřuje zločiny Clintonové.
Další 1 fotografie v galerii
Trump se chce zbavit ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse / Shutterstock

Americký prezident řeší se svými poradci, jak se zbavit ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Píše o tom list The Washington Post. Trump mezitím útočí na Sessionse na Twitteru, kde ho mimo jiné obviňuje z nečinnosti, pokud jde o „zločiny a ruské vazby“ jeho soupeřky z prezidentské kampaně, demokratky Hillary Clintonové.

Trump v posledních dnech opakovaně vyjadřuje pocit zmaru nad ministrem spravedlnosti, jenž je zároveň i nejvyšším žalobcem. „Chci, aby byl generální prokurátor mnohem tvrdší,“ uvedl Trump, který zároveň kritizoval úniky ze zpravodajských agentur. „Čas ukáže,“ řekl o Sessionsově budoucnosti. V pondělí si na Twitteru položil otázku, proč Sessions, který je podle prezidenta pod tlakem ze všech stran, nevěnuje pozornost „zločinům a ruským vazbám křivácké Hillary“.

„Nejvyšší žalobce Jeff Sessions zaujal vůči zločinům Hillary Clintonové a únikům tajných informací VELICE slabou pozici,“ útočil na ministra v úterý. V dalším tweetu pak jako problém označil to, že vyšetřování neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky má na starosti úřadující šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Andrew McCabe.

„Dostal pro manželku 700 tisíc dolarů od H (Hillary)!“ tvrdí Trump. Prezident tak naráží na fakt, že guvernér státu Virginie Terry McAuliffe, blízký spojenec Clintonové, pomohl získat McCabeově manželce Jill zmíněnou sumu na její kampaň v roce 2015, kdy se neúspěšně ucházela o křeslo ve virginském Senátu.

Trump před týdnem v rozhovoru pro list The New York Times prohlásil, že kdyby věděl, že se Sessions vzdá formálního dohledu nad vyšetřováním ruské kauzy, vybral by si na tento vládní post někoho jiného. Bílý dům sice následně ujišťoval, že Trump Sessionsovi stále důvěřuje a ani se nehodlá zbavit Muellera, ale prezident od té doby opakovaně ministrovi spravedlnosti jeho počínání vyčítá.

Sessions, který patřil k Trumpovým oblíbencům, upadl v nemilost, když se v březnu kvůli možnému střetu zájmů zřekl jakékoli účasti na vyšetřování možného ruského vměšování do voleb. Sessionsovy pravomoci tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein, který k Trumpově nelibosti jmenoval Muellera zvláštním vyšetřovatelem.

Ačkoli Trump tvrdí, že Muellera odvolat nechce, média spekulují o opaku. Vyšetřovatele sice podle The Washington Post nemůže odvolat přímo, může ale nařídit Rosensteinovi, aby tak učinil. Pokud by Rosenstein odmítl prezidentovi vyhovět a místo toho rezignoval, může Trump po Sessionsově odvolání jmenovat úřadujícího ministra spravedlnosti, který prezidentův příkaz splní.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo objevit anomálie v DNA. Výzkum může být klíčem k léčbě vážných onemocnění

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Zavřít reklamu