Jak se bude dál vyvíjet přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl?

Domácí 26. července 2017 | 07:41 — Ilona Cílková
Evropská komise dnes pravděpodobně do další fáze posune řízení, které vede s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli jejich odmítání uprchlických kvót.
Evropská komise posune řízení Českou republikou do další fáze / Shutterstock

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes po jednání komise seznámí novináře s vývojem migrační krize a unijních programů přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl. Byl to právě on, kdo v polovině června trojici středoevropských zemí upozornil, že podle názoru komise neplní své povinnosti, a vyzval je k vyjádření.

Praha 13. července odpověděla dopisem, v němž výtky odmítla a upozornila na nedostatečnou součinnost především italských, ale také řeckých úřadů.

Evropská komise se dnes nejspíš rozhodne Praze, Varšavě a Budapešti odeslat takzvané odůvodněné stanovisko, které je druhou fází řízení. V něm rozvede důvody, proč se domnívá, že státy porušují unijní právo, a vyzve je k nápravě. Obvyklá lhůta na reakci bývá dva měsíce, komise ale může zvolit i rychlejší tempo.

Pokud k nápravě nedojde, může se komise obrátit na evropský soud, který může rozhodnout o jednorázové pokutě členské zemi, či o povinnosti platit penále až do zjednání nápravy. Soud si shodou okolností dnes vyslechne stanovisko svého generálního prokurátora k žalobě, kterou Slovensko a Maďarsko napadly způsob, jak se v září 2015 o kvótách rozhodlo.

Podle názoru komise uvedené tři středoevropské země přes opakované výzvy porušují své povinnosti a neberou ohled na závazky vůči Itálii, Řecku a dalším unijním státům.

Komise svůj postup konkrétně zdůvodnila tím, že Česko, Polsko a Maďarsko nenabízí volná místa do programu, v jehož rámci si měly do letošního září ostatní státy EU z Itálie a Řecka převzít až 160.000 žadatelů o azyl podle kvótového klíče.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...