Jaký bude mít kauza Čapí hnízdo dopad na nadcházející volby? Žádný!

Domácí 12. srpna 2017 | 03:39 — Ilona Cílková
Politologové se shodují na tom, že kauza Čapí hnízdo se stane jedním z témat kampaně a bude důležitým tématem minimálně pro politické konkurenty Andreje Babiše.
Politologové se domnívají, že pozici Andreje Babiše kauza neohrozí / Česká televize

„Nejpodstatnější je asi ten fakt, že policie žádá o vydání k budoucímu stíhání možného kandidáta na předsedu vlády, což je nový milník české politiky. Bude zajímavé, jakým způsobem se k tomu postaví političtí aktéři a jak to budou vnímat voliči,“ myslí si politolog Kamil Švec.

Podle Švece se asi najde pár jedinců, kteří budou žít v konspiraci o tom, že všechno je vymyšleno a vše se děje, aby Andrej Babiš neuspěl. Celkově ale kauza Čapí hnízdo Babišovi neuškodí. Přijde tak o dvě procenta voličů.

Na otázku, jak velká je šance je na vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka Švec pro server iROZHLAS.cz uvedl: „Myslím, že tohle nebude zásadní problém. Předpokládám, že poslanci budou vydáni. Ve svém vlastním kodexu mají zakotveno, že požádají o vydání v případě takové situace. Pokud chtějí dodržovat vlastní pravidla, tak by měli sami předstoupit a požádat o vydání. Předpokládám, ale že policie nestihne mezitím nic zásadního udělat a oba budou zvoleni do další sněmovny znovu a další sněmovna pak bude muset hlasovat o jejich vydání, ze kterého by mohlo něco být. To už by byl jiný mandát než ten, o kterém by rozhodovala sněmovna nyní."

Podle Švece by si policie nedovolila před volbami riskovat, kdyby neměla celou kauzu řádně podloženou, a nedomnívá se proto, že by se jednalo o politickou objednávku.

Se Švecem se shoduje i sociolog a odborník na průzkumy veřejného mínění Jan Herzmann. Podle něj se tvrdé jádro příznivců hnutí ujistí, že celá politická sféra chce odstranit Andreje Babiše, tak jak on sám to řekl v prohlášení. Jeho pozici lídra to ale vůbec neohrozí.

Navíc se dají očekávat vyhrocené přestřelky na půdě Poslanecké sněmovny i na sociálních sítích v diskusích, později i v televizních pořadech. „Myslím si, že kampaň bude hodně tvrdá a dost možná i ošklivá,“ dodává Herzmann.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...