Žádné šortky a hluboké výstřihy. Zavádí se nová pravidla oblékání

Domácí 13. srpna 2017 | 04:06 — Ilona Cílková
Konec sandálů, hlubokých výstřihů a triček s nápisy. Průvodci a další pracovníci na více než stovce českých památek se začali řídit novými pravidly oblékání. Na začátku letošní sezóny je zavedl Národní památkový ústav.
Žádné sexy průvodkyně nebo průvodci v sandálech / Shutterstock

Na jedné z nejnavštěvovanějších památek Česka - hradu Karlštejn jsou pro tamní průvodce třeba šortky už delší dobou zapovězeným kusem oblečení, informoval Radiožurnál.

„Přiznám se, že si připravuju ten šatník dopředu, když mám třeba čtyři dny v kuse. Šortky nenosím, protože vzhledem k tomu, že často chodím do sakrálních prostor, do kaple sv. Kříže nebo Mariánského kostela, mi to přijde nevhodně,“ říká jeden z tamních průvodců.

„Těch důvodů pro zavedení oděvních standardů na hradech a zámcích je několik. Tím prvním je určitě to, že NPÚ se dlouhodobě snaží o jednotný vizuální styl. A tím druhým důvodem je i to, že v poslední době jsme zaznamenávali i stížnosti ze strany veřejnosti, že někteří průvodci na hradech a zámcích provádějí v nevhodném oblečení. Některé může být zašpiněné, některé může být příliš vyzývavé a určitě na tyto připomínky jsme museli reagovat,“ vysvětluje mluvčí Národního památkového ústavu Jan Cieslar.

Průvodci navíc nově musí být pro návštěvníky na první pohled rozpoznatelní. Mají proto povinnost nosit jmenovku se stuhou a odznak Národního památkového ústavu. To se ale některým nelíbí.

„Spíš bychom měli udělat varianty, jako například nabídka placky nebo nabídka visačky, nebo nějaké historické brože pro slečny, které se pohybují v interiéru zámeckém. Průvodce, který přijde v obleku společenském, třeba v obleku večerním, tak ten by měl mít něco, co bude adekvátní. Na oblek si asi těžko dá placku. Průvodci nosí nejrůznější oblečení a já se vždycky snažím, aby vystupovali kultivovaně a přiměřeně tomu, jak sebe sami pojímají,“ nesouhlasí kastelán zámku Červená Lhota Tomáš Horyna.

Jan Cieslar upozorňuje, že na vhodné oblečení by měli více myslet také samotní návštěvníci kulturních památek.

„Často se stává zejména v době té vrcholné sezóny v letních měsících, že někteří návštěvníci přicházejí na hrady a zámky oblečeni poměrně nevhodně, například přijdou na prohlídku v plavkách a žabkách. Ty boty můžou uklouznout, může se někdo zranit. A je otázka jisté uměřenosti a vkusu jestli je opravdu vhodné navštěvovat památky, které jsou dokladem našeho kulturního dědictví, naší historie, v plavkách,“ dodává.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal