Hypotéka, nebo nájemné? Ceny bytů neustále rostou

Domácí 20. srpna 2017 | 04:12 — Ilona Cílková
Ceny bytů v Česku dál rostou. Oproti loňskému roku jsou dokonce o 20 procent vyšší. Vyplývá to z dat společnosti Golem Finance. Největší zdražení poznají lidé v Praze a v Brně.
V Praze je dostupnost vlastního bydlení nejhorší. Na pořízení bytu tam domácnost vydá více než jedenáctinásobek svých příjmů / Shutterstock

Například v hlavním městě se byty menší než 50 metrů čtverečních nabízejí průměrně za více než tři miliony korun. Zdražují ale také nájmy.

Růst cen nemovitostí je ale nyní rychlejší, než jakým tempem rostou příjmy českých domácností. Aby si mohla průměrná rodina pořídit byt například v ceně přes 2,5 milionu korun, musela by na něj spořit přesně šest a půl roku. Jenže by nesměla už utrácet za nic jiného.

A třeba Praze nebo v Brně je dostupnost vlastního bydlení ještě horší. Na pořízení bytu tam domácnost vydá více než jedenáctinásobek svých příjmů.

Je zásadní, jaká je výše úrokové sazby a primárně má největší vliv cena nemovitosti. Samozřejmě nemovitosti jsou na vzestupu, ale zároveň začaly růst loni na podzim i úrokové sazby. Dostupnost bydlení se nám zhoršila. Na druhou stranu domácnost vydá na splátku hypotéky v České republice v průměru těsně pod 40 procenty svých čistých měsíčních příjmů.

Přesto jsou lidé při vybírání nemovitostí náročnější než dřív. Požadují lepší lokality - například v Praze blízko metra - a také větší prostory. Jenže při současných cenách nemovitostí si takový luxus nemůže dopřát každý.

Navíc nabídka bytů je teď výrazně menší. Průměrná metráž bytů se za poslední roky zvýšila. Byla v posledních letech cítit snaha bydlet na lepších adresách. Nebydlet například na Jižním městě, ale v Podolí. Nejbližší alternativou je tedy bydlet v menším nebo na relativně horší adrese. A to platí jak pro nájem, tak pro koupi bytu.

Méně atraktivní lokality se tak dostávají do popředí zájmu. Lidé se stěhují nejčastěji do 30kilometrové vzdálenosti od většího města. Lokality poblíž velkých měst - typicky pro Prahu třeba Říčany, Úvaly. S dostupností od Brna pak třeba Blansko nebo Vyškov, tak může ovlivnit lidi, kteří budou ochotní se stěhovat do nájmů do těchto lokalit a dojíždět za prací třeba do hlavního města nebo do krajského města.

Během července si sjednalo hypotéku přes sedm tisíc lidí. V porovnání s loňským rokem jde o mírný pokles v řádu stovek uzavřených smluv. Snížil se i objem hypoték. Lidé si od bank půjčili celkem přes 14,5 miliardy korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili velice zvláštní planetární soustavu. Nachází se nedaleko od Země

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Zavřít reklamu