Evropa by měla udržet obchodní vztahy s Ruskem. Americké sankce je ohrožují

Domácí 30. srpna 2017 | 04:38 — Ilona Cílková
Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel varoval před novou „dobou ledovou“ ve vztazích s Ruskem. Nové americké sankce podle něj v Evropě vyvolávají obavy z nezamýšlených vedlejších efektů.
Sigmar Gabriel je převědčen, že americké sankce ohrožují Evropu / Shutterstock

Prohlásil to ve Washingtonu po setkání se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem. Gabriel kritizoval, že nové americké sankce postihují také evropské podniky. „Jako Evropané se velmi obáváme, že to bude mít pro Evropu nezamýšlené důsledky. Nechceme zcela zničit své obchodní vztahy s Ruskem, zvláště v energetickém sektoru,“ řekl Gabriel.

Dodal, že opatření USA vystavují evropské firmy zapojené do energetických projektů v Rusku hrozbě pokut za porušení amerických zákonů. Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová už předtím vyzvala Evropskou unii k opatřením proti USA, pokud by nové sankce vyústily v pokutování německých firem.

Evropští lídři jsou podle Gabriela znepokojeni tím, že nejnovější sankce budou mít nejen hospodářské důsledky, ale také by mohly „vést k nové době ledové mezi Ruskem a Spojenými státy a Západem“. Německý politik ale také řekl, že je vděčný za to, že americký prezident Donald Trump souhlasil s koordinací dalších opatření se spojenci.

Zároveň vyzval Moskvu, aby splnila své závazky vyplývající z křehké dohody o příměří na východní Ukrajině, včetně stažení těžkých zbraní. „To by byl nejlepší startovací bod pro zlepšení vztahů,“ poznamenal Gabriel.

Šéf německé diplomacie hodnotí skepticky také nové americké sankce proti Íránu, protože podle něj ohrožují těžce vyjednanou dohodu s Teheránem o jeho jaderném programu.

„Velmi nám jako Evropanům i jako Němcům záleží na zachování této dohody,“ zdůraznil Gabriel. Íránu však podle něj musí být jasné, že musí být realizován opravdu každý detail dohody. Německo podle něj bude v tomto směru na Írán tlačit spolu s Francií, Británií a Spojenými státy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Do třetice všeho dobrého? Moderátor Libor Bouček se znovu oženil!

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zdravé mlsání na zimu? Víme, jak naložit s dary podzimního...

Milujete krásu a vůni lilií? Právě je ideální čas na...

Burčáková zmrzlina či dip? Víme, jak na to

Zapomeňte na nekonečné drhnutí mastnoty za kuchyňskou...

Kuna dokáže způsobit spoustu škod. Jak na ni vyzrát a...

Zavřít reklamu