Schůzka Zeman Trump je ve hvězdách. Prezident zamíří do Ruska

Domácí 21. září 2017 | 04:16 — Ilona Cílková
Ruský prezident Vladimir Putin pozval Miloše Zemana na návštěvu do Soči. Český prezident to řekl českým novinářům na tiskové konferenci v New Yorku, kde se zúčastnil všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN.
Prezident Zeman by měl do Ruska odletět 20. listopadu / Shutterstock

Zeman poznamenal, že pozvání přijal, protože to považuje svým způsobem za vyznamenání. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu. Navštívit chce i další ruské regiony. Původně se mluvilo o tom, že zavítá do Moskvy, Jekatěrinburgu a Tatarstánu. „Prezident Putin mě zatím pozval do Soči a já to rád přijímám, protože to je svým způsobem vyznamenání. Ale to nic nemění na tom, že bych chtěl navštívit některé regiony, kde jsem to již dlouhodobě slíbil,“ uvedl Zeman.

Český prezident se ve Spojených státech setkal s generálním tajemníkem OSN Guterresem, kterého pozval na návštěvu České republiky. Uvedl to ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Sám Zeman řekl, že schůzka s Guterresem byla „velmi přátelská“; zavzpomínali při ní na 20 let staré setkání, kdy oba byli ještě premiéři.

Český prezident se poté podle svých slov generálního tajemníka zeptal, zda dotáhne svůj projekt protiteroristického úřadu do jeho vyzbrojení „elementárním zbrojním arzenálem“. „Generální tajemník nevypadal, že by považoval tuto myšlenku za kacířskou. Ale na druhé straně říkal, že sváry mezi velmocemi a kompetenční spory mezi velmocemi jsou takové, že zde budou určité překážky,“ poznamenal Zeman. 

Zeman se rovněž dotknul tématu schůzky s americkým prezidentem. Řekl, že kdy a kde se uskuteční schůzka s Trumpem, kterou původně Pražský hrad avizoval na letošní duben, záleží na americké straně. „Nebyl jsem to já, kdo se sám pozval,“ podotkl.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...