Co všechno bude o letošních Vánocích chybět českým domácnostem?

Domácí 22. září 2017 | 04:46 — Ilona Cílková
Česko podle všeho čekají smutné, nebo hodně drahé Vánoce. Ceny másla dál raketově rostou, miliony vajec na evropských trzích zase obsahují nebezpečný fipronil.
Co všechno bude na štědrovečerní tabuli chybět? / Shutterstock

Teď se na seznam problémů, které Čechům svátky znepříjemní, dostaly další dvě položky. Evropská komise totiž ohlásila, že zřejmě zakáže rumové aroma, které se do tradičního tuzemáku přidává. Podle různých analýz totiž může aroma způsobovat rakovinu! Rum se přitom používá při pečení, včetně vánočního cukroví.

V případě, že by EK ingredienci opravdu zakázala, musely by likérky změnit výrobní postup. Zásadně by to ovlivnilo složení českého rumu. Na nějakou dobu by to také zřejmě ochromilo trh s tradičním tuzemákem.

Zemědělci navíc potvrdili, že letošní úroda brambor bude oproti loňsku výrazně nižší. Na trh jich poputuje o 50 až 100 tisíc tun méně než v předchozím roce. To se zřejmě podepíše i na ceně brambor.

Suché počasí ovlivnilo také vývoj kaprů a jejich masa. K tomu se přidala vaječná krize, kterou v Evropě rozpoutal nález jedovatého insekticidu fipronil ve stovkách tun vajec.

Rybáři hlásí, že počasí ovlivnilo vývoj kaprů a jejich masa. Kapři se nejčastěji přikrmují obilninami, které představují zdroj bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Rybě dodávají potřebnou energii a díky pohybu mají kvalitnější maso. Letos tak budou kapři nejspíš menší.

Evropa se už několik měsíců potýká s nedostatkem mléčných výrobků. V obchodech chybí mléko, smetana i máslo a jejich ceny tak prudce stoupají. Krize se vyostří především kolem Vánoc, kdy poptávka ještě vzroste. V některých krajích už jeho průměrná cena překročila 60 korun. V některých obchodech máslo a další mléčné výrobky úplně chybí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní lodi s motokárovou dráhou a tobogány

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...