Internet je plný fotografií, jak spíte u piva, řekl Rath soudci

Domácí 24. října 2017 | 04:55 — Ilona Cílková
Řadu ostrých prohlášení na adresu předsedy senátu Roberta Pacovského pronesl hned během prvního dne opakovaného hlavního líčení David Rath.
Nenávist vám zatemnila rozum, řekl Rath soudci / Česká televize

Uvedl například, že nechce soudce, jenž nepožívá vážnost. Rathovi vadí fotografie, na níž je soudce Pacovský zachycen se sklenicí piva. Rath také soudci vyčetl, že ho "zaslepila nenávist" a nemůže tak o něm rozhodovat nestranně. „Nepřeji si, aby mě soudil soudce, který se nechává fotografovat, když neplní povinnosti soudce. Mám právo požadovat, aby můj případ řešil soudce, který požívá vážnosti a jehož vážnost není snižována tím, že internet je plný fotografií, kde spí u půllitru piva," pronesl Rath.

Celý první den opakovaného hlavního líčení expolitik žalovaný z mnohamilionové korupce strávil zdůvodňováním, proč je soudce Robert Pacovský podjatý a neměl v jeho kauze rozhodovat. A mimo jiné oprášil jeden z nejvypjatějších okamžiků uplynulého hlavního líčení.

V červenci 2015 přímo do soudní síně nechal během jednání přinést fotografii soudce Roberta Pacovského, na níž je zachycen, jak spí s pivem. Soudce tehdy fotografii nechal zabavit. A Rath na něj kvůli tomu podal podnět ke kárné žalobě. „Vy jste se dopustil závažné věci, odebral jste obhajobě materiály," komentoval Rath.

Soudce v jeho kauze podle něj čelí i obrovskému tlaku ze strany vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Rath například připomněl Zemanův výrok, že zvažuje kárnou žalobu na soudce vrchního soudu Pavla Zelenku, jehož senát zrušil původní rozsudek v kauze. Rath tak před krajským soudem uvedl, že je mu jasné, jak podruhé rozhodne. „Vezmete starý rozsudek, přidáte pár odstavců a pošlete to dál," řekl.

Kauza Rath se vrací do bodu nula. David Rath a dalších deset obžalovaných kvůli korupci ve Středočeském kraji stojí již podruhé před Krajským soudem v Praze. Od něj již jednou Rath odešel s trestem 8,5 roku, avšak odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil kvůli nezákonným odposlechům, klíčovému důkazu obžaloby. Odposlechy do hry pak vrátil Nejvyšší soud, jenž rozhodl, že je policie získala v souladu se zákonem. Rath a spol. tak netrpělivě očekávají, ke komu se senát soudce Roberta Pacovského přikloní. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V pražské zoo se po letech narodilo slůně. Jeho pohlaví je zatím neznámé

V malých bytech bývá o úložné prostory nouze. Poradíme,...

Rozbitá obkladačka nemusí hyzdit vaši koupelnu. Opravu...

Přípravky proti klíšťatům a blechám můžete svým...

Domácí WC čistič je hotový za chvilku. Toaleta po něm bude...

Pokud chcete bohatou úrodu rajčat, dejte pozor na časté chyby...

Když se zhorší chuť kávy z vašeho kávovaru, zbystřete....

Zavřít reklamu