Pelikánovi se nelíbila práce tajných služeb, tak prostě zakročil

Domácí 22. listopadu 2017 | 04:13 — Ilona Cílková
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se v propuštění údajného libanonského agenta Fajáda angažoval víc, než se dosud vědělo. Radiožurnál zjistil, že za ním byl sám ministr Pelikán v tichosti ve vězení, a dokonce ho nechal, ať si zavolá z jeho osobního telefonu.
Robert Pelikán se v propuštění údajného libanonského agenta Fajáda angažoval víc, než se dosud vědělo / Twitter

Česko Fajáda propustilo loni v únoru, ve stejné době se domů vrátila pětice Čechů, které někdo unesl v Libanonu. V cele byl Fajád zavřen 21 měsíců a čekal, zda ho Česko vydá do Spojených států, které ho vinily ze spolupráce s teroristy. Důležitou roli ve vydání hrál ministr spravedlnosti Robert Pelikán a jeho bratr. „Ministr s bratrem usoudili, že to vezmou do ruky lépe, a zajeli za Alí Fajádem,“ přiblížil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus investigativní novinář Janek Kroupa.

Proč ministr Pelikán do vězení za Fajádem šel? Na to existuje řada hypotéz. Některé pravděpodobnější, některé méně. Jisté je, že za ním byl spolu se svým bratrem Petrem Pelikánem. Že ho nechal zavolat ze svého mobilu, říká jednak Fajád, zároveň to potvrdili lidé z okolí ministra. Důvod bude velmi pravděpodobně proto, že ministr se svým bratrem usoudili, že české tajné služby nejsou s to vyřešit situaci, která tehdy nevypadala úplně dobře.

Nevědělo se přesně, kde pět zadržených Čechů je, kdo je drží, a nebylo jasné, s kým jednat. Ministr s bratrem usoudili, že to vezmou do ruky lépe, a zajeli za Alí Fajádem. Hovor se pravděpodobně týkal identifikace člověka v Libanonu, který by se měl stát partnerem pro jednání o výměně. Alí Fajád tedy určil: Toto je člověk, který zařídí, že pět Čechů pustí výměnou za to, že vy pak pustíte mě.

Ministr Pelikán o tom nikomu neřekl. Podle Kroupy měla celá návštěva tragikomický charakter. Ministrův bratr má totiž vášeň pro fotografování. Fotil si schůzku se svým bratrem i schůzku s Alí Fajádem. Kroupa prý na vlastní oči viděl fotografii, kde stojí Fajád v teplákové soupravě v kanceláři ředitele vězeňské správy vedle českého ministra a oba se uculují. Fajád tam vypadá jak nová posila fotbalového klubu.

Proč fotky vznikly? Daniel Kroupa říká, že mu byla předložena verze, že s fotkami bylo možné vyjednávat, že Fajád skutečně může být propouštěn. Roli mohlo sehrát i krevní pouto. Ministr poslal svého bratra vyjednávat, což je pro západní svět střet zájmů, ale pro orientální svět to má své kouzlo. A to, že český ministr hrál spíše podle orientálních pravidel, by bylo další vysvětlení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili velice zvláštní planetární soustavu. Nachází se nedaleko od Země

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Zavřít reklamu