Sobotka: Nechci se vzdát funkce

Domácí 28. listopadu 2017 | 04:31 — Helena Malá
Jihomoravská ČSSD vyzvala Bohuslava Sobotku, aby se kvůli odpovědnosti za volební debakl vzdal mandátu poslance. Ten ale o tom nechce ani slyšet! Připustil však, že se strana musí co nejrychleji vzpamatovat.
Je třeba skončit s netolerantní politikou, hlásá Sobotka / Shutterstock

Když se novináři Bohuslava Sobotky ptali na jeho reakci na výzvu jihomoravských straníků, odpověděl: "Sociální demokracie by se měla hodně rychle vzpamatovat, protože pokud bude vysílat takovéto negativní netolerantní signály, tak přijde i o ty voliče, kteří jí zůstali po těchto volbách," prohlásil Sobotka. Na přímý dotaz ČTK, zda vyhoví požadavku jihomoravské ČSSD a vzdá se mandátu poslance pak uvedl, že funkci složit nehodlá.

Mateřská buňka dosluhujícího premiéra vyzvala Sobotku k rezignaci o víkendu kvůli tomu, že ČSSD získala ve volbách jen něco málo přes sedm procent. Sociální demokracie, kterou Sobotka do červnového odstoupení z pozice předsedy i volebního lídra vedl, by se měla podle premiéra vrátit k pozitivnímu programu a prosazování zájmů svých voličů. "Měla by přestat v tomto zničujícím vnitrostranickém boji," konstatoval.

Sobotkou vedená vláda ve středu podá demisi v návaznosti na to, že minulý týden skončila ustavující schůze nové Sněmovny. "Rozhodl jsem se zařadit ten bod na pravidelné jednání, které už bylo svoláno. Vláda přijme usnesení, které doručíme na Pražský hrad, aby pan prezident mohl jmenovat nového premiéra a vládu," doplnil Sobotka.

Po demisi očekává, že bude jeho vláda vykonávat funkci v demisi. Období může být poměrně krátké, prezident Miloš Zeman avizoval, že by šéfa ANO Andreje Babiše mohl jmenovat premiérem ve středu 6. prosince a jeho chystanou menšinovou vládu pak v pátek 15. prosince. "Dokončíme mandát a já se pak budu soustředit na výkon mandátu ve Sněmovně. ČSSD je v opozici, takže to bude změna proti těm čtyřem rokům, kdy jsem reprezentoval vládu. Budu si zvykat na roli opozičního poslance," uvedl Sobotka.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži...

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa