Vláda nakonec vznikne dříve a budou v ní mít silné zastoupení ženy

Domácí 29. listopadu 2017 | 04:52 — Helena Malá
Vláda nakonec vznikne o něco dříve, než se předpokládalo. Prezident Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše (ANO) premiérem 6. prosince a novou vládu pak o týden později. Oznámil to Babiš po schůzce s prezidentem.
Na přání Babiše nakonec vláda vznikne o něco dříve / Facebook

Ve vládě zasedne celkem devět ministrů, kteří v dosavadním kabinetu nepůsobili. Ministryněmi budou čtyři ženy. Jména kandidátů na přání Zemana šéf hnutí ANO nezveřejnil, protože prezident se chce s nováčky setkat, a to mezi 6. a 13. prosincem. „Stručně jsem ho informoval, výhrady neměl,“ poznamenal Babiš.

Zeman původně avizoval, že Babišovu vládu jmenuje kolem 15. prosince. Předseda ANO ale nakonec Zemana požádal o dřívější termín, protože jmenování 15. prosince by zkomplikovalo českou účast na summitu Evropské unie. Pokud bude kabinet jmenován dříve, bude moci Babiš Česko na prosincovém summitu poprvé reprezentovat.

O členech svého kabinetu nechtěl Babiš blíže mluvit. „Myslím, že ani není vhodné, abych sděloval jména vlády, když současná vláda dá demisi až ve středu. A také jsem to slíbil panu prezidentovi,“ řekl. Upřesnil pouze, že členy vlády budou lidé, kteří už dříve působili v daném resortu, takže nebude nutné, aby se s problematikou museli dlouho seznamovat. Informovala o tom ČTK.

Už dříve předseda ANO uvedl, že by v kabinetu měli pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy životního prostředí Richard Brabec, dopravy Dan Ťok, obrany Martin Stropnický, spravedlnosti Robert Pelikán a pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ne všichni ale podle něj zůstanou na stejném ministerstvu, zatím se však k případným přesunům blíže nevyjádřil.
 
Babišova vláda by mohla mít při svém jmenování největší zastoupení žen v historii samostatné ČR. Čtyři ministryně měla před deseti lety i druhá vláda Mirka Topolánka, která ale měla včetně premiéra 18 členů, tedy o tři více než chystaná Babišova sestava.

Po jmenování vlády chce Babiš jednat s ostatními sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci svého kabinetu. Nedokázal zatím říct, zda o důvěru požádá ještě do konce letošního roku. Sněmovna musí o důvěře vládě hlasovat do 30 dnů od jejího jmenování, a pokud by Babiš využil celou tuto lhůtu, hlasovalo by se krátce před prvním kolem prezidentských voleb.

Ochotu tolerovat vládu za jistých podmínek zatím dala najevo pouze KSČM. Její podpora ale pro získání důvěry Babišovi nestačí, ANO má ve 200členné sněmovně 78 poslanců a KSČM 15. Ostatní strany sice jsou připraveny s Babišem diskutovat o ministrech i o programovém prohlášení, podporu ani toleranci menšinovému kabinetu ale neslibují.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...