Miroslava Němcová o vládě Andreje Babiše a zvláštním spojenectví ve Sněmovně

Domácí 02. prosince 2017 | 04:48 — Ilona Cílková
Prezident sice jmenuje Andreje Babiše premiérem příští týden a vládu 13. prosince, na volbě předsedů výboru a vedení dolní komory parlamentu se ale ukazuje, že určité spojenectví funguje ve sněmovně už teď.
Koalice ANO, KSČM a SPD chce jen Zemanovo znovuzvolení, myslí si Němcová / Česká televize

Síly spojili poslanci a poslankyně ANO, SPD a KSČM. Bude tento blok rozhodující i pro přežití a fungování vznikajícího menšinového kabinetu ANO? „Jsem přesvědčena, že takové spojenectví existuje a menšinová vláda bude potvrzena už v 1. kole,“ uvedla v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Dále odmítla jakoukoli možnost jít do vlády s hnutím ANO. „Před volbami jsme řekli, že do takové vlády jít nemůžeme. Řekli jsme to i po volbách, žádný prostor pro rozmýšlení neexistuje.“

„Byli jsme svědky toho, že se nějaká koalice zformovala… A já osobně myslím, že šlo o sestavení takové množiny ze dvou set poslanců, která zajistí, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek nebudou vydáni k trestnímu stíhání.“

Právě nevydání obviněných politiků je základním předpokladem všech dalších politických úvah o tom, co se bude dít ve sněmovně a ve vládě, myslí si Němcová.

„Podstata koalice ANO s SPD a KSČM zůstává stejná: vyvinění Babiše, Faltýnka a prosazení Miloše Zeman do role prezidenta. K tomu potřebuje Andrej Babiš spoluhráče. Co s nimi pak udělá, je věc druhá,“ řekla Miroslava Němcová.

„To spojenectví je prokázáno hlasováním Poslanecké sněmovny minimálně o dvou důležitých postech: o předsedkyni rozpočtového výboru, to se nedává jen tak za nic, a pak hlasováním pro pana Kotena z SPD. Je jasné, že byla stvrzena tato koalice,“ věří poslankyně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...