Rada obdržela stížnosti na pořad Jaromíra Soukupa

Domácí 10. prosince 2017 | 04:53 — Ilona Cílková
Pořadem Aréna Jaromíra Soukupa, ve které v úterý vystupoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, se bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta na relaci TV Barrandov obdržela několik stížností.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pořadu protěžoval současnou hlavu státu Miloše Zemana / Facebook

„Na zmíněný pořad už přišly stížnosti, tak se tím rada bude zabývat, ale nemohu předjímat výsledek,“ potvrdil Ivan Krejčí, předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vystoupil v úterním živém vysílání s názvem Aréna Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. V hodinovém pořadu se kriticky vyjadřoval o uchazečích na post prezidenta republiky a zároveň protěžoval současnou hlavu státu Miloše Zemana. Někteří z přítomných diváků, na jejichž dotazy Ovčáček také odpovídal, měli například transparenty s nápisem „Ať žije Zeman!“.

Odborníci se už dříve shodli na tom, že by se rada měla pořadem zabývat. Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání totiž všem provozovatelům - tedy i těm soukromým - ukládá povinnost poskytovat „objektivní a vyvážené“ informace.

Například podle odborníka na mediální právo Ondřeje Moravce nemůže být v programu jako celku protežována politická strana nebo její názory a provozovatel musí zajistit, aby pořad nevyzníval jednostranně. „Zvláštní povinnost politické neutrality se pak týká zpravodajských pořadů a politické publicistiky, což by tento pořad asi splňoval,“ uvedl Moravec. Konkrétně se podle Moravce může jednat o porušení paragrafu 31, odstavce 2 a 3 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

„Za porušení těchto konkrétních paragrafů, tedy vyváženosti televizního vysílání, hrozí pokuta od pěti tisíc až do 2,5 milionu korun,“ upřesňuje Moravec.

Předseda rozhlasové a televizní rady Ivan Krejčí zároveň doplnil, že rada už se pořady TV Barrandov v minulosti zabývala. „A uložila tehdy upozornění,“ popsal Krejčí. Konkrétně se jednalo o sedm sledovaných dílů pořadu Duel Jaromíra Soukupa z letošního května a června, kde pravidelně vystupovali zástupci hnutí ANO.

„Tím se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě,“ usnesla se letos v září rada.

Podle odborníka na mediální právo Moravce má upozornění sloužit jako výstraha a provozovatel vysílání se musí dalších chyb vyvarovat. V opačném případě by totiž už mohla přijít finanční sankce.

Majitel TV Barrandov a moderátor pořadů Jaromír Soukup ale kritiku o nevyváženosti pořadu odmítá. „Proč by měl být nevyvážený? Že byly špatně otázky?“ reagoval. V dalších dílech se podle jeho slov objeví například Jiří Drahoš nebo Michal Horáček.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Indii postihne koncem století katastrofa obrovského rozsahu. Ovlivní život milionů lidí

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...