Federalizace Evropská unie? Nereálný plán

Domácí 11. prosince 2017 | 04:23 — Ilona Cílková
Šéf německé sociální demokracie Martin Schulz chce, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace. Její členské země by měly přijmout společnou ústavní smlouvu. Kdo bude proti, má z unie vystoupit. Spojené státy evropské by podle něj měly vzniknout do roku 2025.
Spojené státy evropské by podle Schulze měly vzniknout do roku 2025 / Shutterstock

Řekl to tento týden na sjezdu německé sociální demokracie v Berlíně. Německá kancléřka Angela Merkelová se vyslovila pro větší integraci EU, cíle jako Schulz ale stanovovat nechce.

Končící ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička považují Schulzův plán v současné době za nereálný.

Telička se Zaorálkem se v televizní debatě shodli na tom, že Schulzova slova byla směřována především na domácí scénu. „Já osobně tato slova za realistická nepovažuji," řekl Telička. Poznamenal, že by se spíše ztotožnil s Merkelovou. Domnívá se, že v některých oblastech bude hlubší integrace žádoucí. Neznamená to ale, že by integrace byla nutná v každé oblasti. Zaorálek si myslí, že Schulzův plán jako příliš ambiciózní v této době odmítne více zemí. Poznamenal, že plán je "vzdálen realitě".

Telička je přesvědčen o tom, že v některých otázkách bude potřeba otevřít základní smlouvy Evropské unie, týkat by se to ale mělo jen nejdůležitějších otázek. Zaorálek by s otevřením smluv nepospíchal, protože to s sebou nese velká rizika.

Politici zmínili vzrůst protievropských nálad. Představitelům Evropské unie vyčetli, že v této situaci prosazovali kvóty na přijímání uprchlíků. Evropská komise se tento týden rozhodla zažalovat ČR, Polsko a Maďarsko, že migranty nechtějí přijímat.

Zaorálek je přesvědčen, že stále je "půda pro dohodu". Domnívá se, že je na ni poměrně hodně času, protože sepsání žaloby a rozhodnutí soudu zabere i několik let. Musí podle něj být nalezeno konkrétní řešení. Jako příklad uvedl, že komise může souhlasit s tím, když ČR přijme několik desítek migrantů. Podmínkou je podle Zaorálka to, že se najde konsenzuální řešení. Zdůraznil, že je to už starost příští vlády.

Telička dosluhující vládu kritizoval za to, že nepředložila alternativní řešení migrační krize a pouze opakovala "ne ne ne". Slovensko si podle něj dokázalo vytvořit lepší situaci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové vykopali tisíce let starou řemeslnou dílnu. Pamatuje stavbu egyptských pyramid

Lustr z papírových košíčků ozdobí každý interiér i...

Konec vysévání? Omyl! Je nejvyšší čas zasadit třeba...

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...