Poněkud neobvyklý postup ANO, míní politici

Domácí 12. prosince 2017 | 05:03 — Ilona Cílková
Širší vedení občanských demokratů se usneslo na tom, že strana nepodpoří menšinovou vládu hnutí ANO. Tu jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu, do třiceti dní pak musí předstoupit před dolní komoru s žádostí o důvěru.
Fakt, že zde kabinet nemá jednoznačnou podporu, označil Petr Fiala za neobvyklý postup / ODS

Fakt, že zde kabinet dosud nemá jednoznačnou podporu, označil šéf ODS Petr Fiala za „neobvyklý postup“. „Hnutí ANO sestavilo jednobarevnou vládu, aniž si vyjednávalo nějakou většinu v Poslanecké sněmovně. To je poměrně neobvyklý postup, tak vyčkejme těch dalších kroků,“ konstatoval po jednání stranického vedení Fiala a postup vítěze voleb, který nijak výrazně neusiloval o sestavení sněmovní koalice, označil za neobvyklý.

Odmítavý postoj k možné podpoře menšinového kabinetu vedeného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem ale současně neznamená, že by občanští demokraté odmítali i schůzku, kterou ANO plánuje na počátek příštího týdne. „Jsme samozřejmě připraveni jednat a bavit se o programovém prohlášení vlády. Jsme zvědaví, co se tam objeví z věcí, které my můžeme považovat za dobré a rozumné pro Českou republiku,“ konstatoval Fiala.

Zasedání širšího vedení ODS se nicméně s velké části soustředilo na bilanci volebních výsledků. V nich skončila na druhém místě (s velkým odstupem za ANO), v dolní parlamentní komoře má nyní pětadvacet poslanců a post místopředsedy sněmovny. V předchozím volebním období po debaklu ve volbách roku 2013 získala šestnáct křesel.

„Pozice druhé nejsilnější politické strany a nejsilnější strany v pravé části politického spektra je výsledek, který nás může upokojovat a na kterém hlavně můžeme stavět do budoucna,“ soudí Fiala. „Uspěli jsme právě tím, že jsme měli výrazně pravicový program, ale program, který pravicové voliče nerozděloval, ale spojoval. Byl srozumitelný a založený na konkrétních věcech, v tomto směru chceme pokračovat v komunálních a senátních volbách.“

Podle Fialy se občanským demokratům ve sněmovních volbách podařilo dostat z nejhoršího – výrazný stranický hlas, Václav Klaus mladší, ale tvrdí, že mohli získat víc s radikálnějším programem.

„Nebudeme konkurovat extremistům a populistům extremismem a populismem. To není pro pravicovou demokratickou stranu žádná cesta,“ reagoval na požadavek razance Fiala s tím, že hlasy volající po radikálnějším programu podle něj v diskusích ODS nezaznívají a i výsledky průzkumů veřejného mínění podle něj ukazují, že strategie, kterou pro volby ODS zvolila, se těší podpoře voličů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Lustr z papírových košíčků ozdobí každý interiér i...

Konec vysévání? Omyl! Je nejvyšší čas zasadit třeba...

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...