V České republice přibývá pacientů s HIV. Přijďte na testování včas, radí lékaři

Domácí 24. prosince 2017 | 04:46 — Ilona Cílková
V Česku letos za prvních 11 měsíců přibylo 240 nových pacientů s virem HIV. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.
Šíření viru HIV a nemoci AIDS se v Česku sleduje od října 1985 / Pixabay

V celém minulém roce odhalily testy vir u 286 lidí. Šíření viru HIV a nemoci AIDS se v Česku sleduje od října 1985. Od té doby lékaři evidovali celkem 3146 nakažených – 2703 mužů a 443 žen. Choroba AIDS propukla u 584 lidí, zemřelo 277 pacientů.

V listopadu přibylo 22 nových případů – 12 v Praze, tři v Jihočeském kraji, po dvou ve Středočeském a Královéhradeckém kraji a po jednom Ústeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Poslední fáze HIV infekce, tedy onemocnění AIDS, bylo v listopadu zaznamenáno u pěti lidí, jeden člověk zemřel.

Za prvních devět měsíců přibylo 194 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 31 lidí a od ledna do září na ni zemřelo 13 nemocných. 

Experti v listopadu provedli 95 332 vyšetření. Z toho víc než 66 380 testů se týkalo dárců krve, orgánů a tkání. Celkem 1747 lidí se nechalo testovat na vlastní žádost. Letos za jedenáct měsíců bylo už celkem 1 221 783 vyšetření.

Odborníci poukazují na to, že mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky, či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. „Včasným diagnostikováním HIV infekce v těle se dá předejít vzniku onemocnění AIDS a fatálním koncům, kterých jsme každý rok svědky,“ podotýká výkonný ředitel organizace Red Ribbon, která se věnuje prevenci AIDS, Miroslav Hlavatý.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...