Začne platit nová evropská směrnice, která se dotkne každého z nás

Domácí 12. ledna 2018 | 04:06 — Ilona Cílková
Evropská směrnice o platebních službách PSD2, která vejde v účinnost v sobotu 13. ledna, zakazuje účtovat poplatky za platbu kartou a přináší řadu změn v ochraně klientů a jejich práv.
Nová směrnice zakazuje účtovat poplatky za platbu kartou / Shutterstock

Umožní lidem mít lepší přehled o jejich financích, protože banky budou muset zpřístupnit účty jiným finančním institucím. To však bude zavedeno postupně během osmnáctiměsíčního přechodného období. Vyplývá to z ankety ČTK mezi bankami, obchodníky a experty. 

„Většina obchodníků v Česku si přirážku za platbu kartou neúčtovala, protože obchodníci ‚rozpustili' tyto poplatky do cen zboží a služeb a na poplatky tak přispívali všichni. Zvláštní poplatek za platbu kartou mají některé restaurace, někteří prodejci vstupenek, cestovní kanceláře nebo menší obchůdky s malým obratem,“ řekl manažer v PwC ČR Martin Huňka. Tyto poplatky se navíc postupně snižovaly, takže neočekává, že by se nové opatření výrazně promítlo do cen.

„O výrazném omezení prodejců při stanovení dodatečných poplatků za platbu kartou jsme obchodníky informovali, v našem portfoliu jde opravdu o jednotlivé případy,“ řekl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Směrnice podle Huňky také v bankách zkracuje dobu na vyřízení klientských stížností z 30 na 15 dnů a snižuje klientskou spoluúčast u podvodných transakcí na 50 eur (zhruba 1300 korun).

Banky mají nově povinnost vrátit klientům peníze za neoprávněně provedené transakce do jednoho pracovního dne a až následně například vymáhat takovou transakci po třetích stranách.

Další změnou je, že se třetím stranám otevřou některá bankovní data jako informace o zůstatcích na účtech a transakční historii, podmínkou ovšem bude souhlas klienta.

Klienti tak budou moci jednodušeji využívat takzvané multibankové aplikace, ve kterých se mohou spravovat všechny svoje účty z různých bank pod jednou střechou, uvedl Huňka.

Peněžní ústavy budou náhled na účty u jiných bank zavádět postupně. Banka Creditas začíná poskytovat služby otevřeného bankovnictví, které vycházejí z PSD2, od 15. ledna. Její klienti budou do svého internetového bankovnictví integrovat běžný účet vedený u Fio banky. Budou si tak moci zobrazovat informace o zůstatcích i zadávat platební příkazy. Účty dalších bank chce přidat v následujícím měsíci. „Věřím, že to bude brzy standardní klientský požadavek. Nová služba klientům zvýší pohodlí obsluhy jejich financí,“ uvedl ředitel provozu v Creditas Kamil Rataj.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...