Šokující zjištění! České pohřební služby ignorují zákony

Domácí 15. ledna 2018 | 04:33 — Helena Malá
Jako v Kocourkově to funguje v českých pohřebních službách. Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila, že téměř polovina provozoven stále nedodržuje zákoné povinnosti. Nejhůře dopadly kontroly v Ústeckém a Libereckém kraji.
Pohřebnické služby mají problém dodržovat zákony / Shutterstock

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonných povinností v pohřebních službách. Výsledky kontrol za poslední čtyři roky ukazují, že přibližně každá druhá provozovna porušuje právní předpisy.

"Většina obchodníků neinformuje spotřebitele o ceně služeb nebo výrobků a nevydává potvrzení o převzetí objednávky," poznamenal mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Naposledy inspektoři provedli celkem 115 kontrol a u 54 z nich zjistili porušení právních předpisů, což představuje 47 %.

Nejčastěji byl porušován zákon o ochraně spotřebitele. "Ve 22 případech prodávající neinformoval spotřebitele v souladu s cenovými předpisy o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb, ve 12 případech, kdy nebyla služba poskytnuta na počkání, prodávající nevydali spotřebitelům písemné potvrzení o převzetí objednávky, v některých případech sice potvrzení vydáno bylo, ale neobsahovalo některé z povinných údajů, ve 12 případech prodávající neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, spolu s údaji o tom, kde reklamaci uplatnit a podobně," upřesnil Fröhlich.

Pohřební služby vyfasovaly za své prohřešky celkem 49 pokut v hodnotě 83 500 korun. V rámci kontrolní akce byl také vydán zákaz prodeje na 85 kusů výrobků v celkové částce 53 425 korun. "Vzhledem k tomu, že se situace v oblasti poskytování služeb a prodeji výrobků v pohřebnictví nelepší, budeme v kontrolních akcích pokračovat," dodal mluvčí ČOI.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i přesto že jsou naprosto úchvatné

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i...

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z...

Nejkrásnější česká jezera, která vám hravě nahradí...

Toulky Českou republikou. Poznejte místa, která zná jen...

Opomíjená evropská města, kam nejezdíme, ale určitě bychom...

Zavřít reklamu