Šokující zjištění! České pohřební služby ignorují zákony

Domácí 15. ledna 2018 | 04:33 — Helena Malá
Jako v Kocourkově to funguje v českých pohřebních službách. Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila, že téměř polovina provozoven stále nedodržuje zákoné povinnosti. Nejhůře dopadly kontroly v Ústeckém a Libereckém kraji.
Pohřebnické služby mají problém dodržovat zákony / Shutterstock

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonných povinností v pohřebních službách. Výsledky kontrol za poslední čtyři roky ukazují, že přibližně každá druhá provozovna porušuje právní předpisy.

"Většina obchodníků neinformuje spotřebitele o ceně služeb nebo výrobků a nevydává potvrzení o převzetí objednávky," poznamenal mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Naposledy inspektoři provedli celkem 115 kontrol a u 54 z nich zjistili porušení právních předpisů, což představuje 47 %.

Nejčastěji byl porušován zákon o ochraně spotřebitele. "Ve 22 případech prodávající neinformoval spotřebitele v souladu s cenovými předpisy o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb, ve 12 případech, kdy nebyla služba poskytnuta na počkání, prodávající nevydali spotřebitelům písemné potvrzení o převzetí objednávky, v některých případech sice potvrzení vydáno bylo, ale neobsahovalo některé z povinných údajů, ve 12 případech prodávající neinformovali spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, spolu s údaji o tom, kde reklamaci uplatnit a podobně," upřesnil Fröhlich.

Pohřební služby vyfasovaly za své prohřešky celkem 49 pokut v hodnotě 83 500 korun. V rámci kontrolní akce byl také vydán zákaz prodeje na 85 kusů výrobků v celkové částce 53 425 korun. "Vzhledem k tomu, že se situace v oblasti poskytování služeb a prodeji výrobků v pohřebnictví nelepší, budeme v kontrolních akcích pokračovat," dodal mluvčí ČOI.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu