Debata Drahoš vs. Zeman. Kdo byl hvězdou duelu?

Domácí 26. ledna 2018 | 04:21 — Ilona Cílková
Jiří Drahoš a Miloš Zeman mohli podruhé a naposledy v debatě ovlivnit rozhodnutí voličů, kteří půjdou hlasovat v pátek a v sobotu ve druhém kole volby prezidenta. Největší hvězdou debaty byla moderátorka Witowská.
Poslední debatu vedla zkušená moderátorka Světlana Witowská / Česká televize

Debatu sledovalo podle ČT 2,6 milionu lidí. Oproti úterní debatě na Primě připravila Česká televize opravdu důstojný prezidentský duel. Je to velká zásluha moderátorky Světlany Witowské, která pokládala ostré, ale korektní otázky a žádnému z kandidátů nestranila.

Hned na počátku diskuse Drahoš na Zemana zaútočil v odpovědi na otázku moderátorky Světlany Witowské, proč by měla volit jeho, a nikoli současného prezidenta. Zeman je podle Drahoše reprezentantem uplynulé éry, opoziční smlouvy, přeběhlíků či kmotrů propojených s politiky a papalášství na Hradě. Chtěl by na Hrad přinést něco jiného.

Zeman následně prohlásil, že Drahoš vůbec nerozumí politice. „Politika je řemeslo, které se musí dlouho učit. Já sám se ho učím pětadvacet let,“ reagoval Zeman.

Oba kandidáti se naopak shodli, že by nezastavili trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo.  Zatímco Zeman ale věří tomu, že Babiš nepodváděl, Drahoš o něm má pochyby.

„Nemám důvod předpokládat, že miliardář, jako je Babiš, by podváděl kvůli 50 milionům,“ uvedl Zeman. Drahoš má sice o premiérovi pochyby, zdůraznil ale, že rozhodnout by měl nezávislý soud.

Dotazy moderátorky se dotkly i zahraničních otázek. Zeman na otázku, zda je Krym ruský či ukrajinský odpověděl, že byl neoprávněně anektován Ruskem. Fakticky je proto podle něj ruský, protože spadá pod ruskou jurisdikci. Drahoš se domnívá, že je Krym stále ukrajinský a okupace na tom nic nemění. „Nevidím důvod, proč by demokratické státy měly uznat anexi Krymu,“ řekl.

Na otázku, zda je v Česku možné si objednat trestné stíhání, jak řekl premiér Andrej Babiš (ANO), Zeman odpověděl, že teoreticky to možné je, protože tu jsou mocenské skupiny, které na to mají prostředky. Drahoš to označil za pustou spekulaci a diví se, že to premiér řekl.

Na závěr Miloš Zeman vyzval voliče, aby přišli hlasovat.  S tím souhlasil i Jiří Drahoš. Na rozdíl od prezidenta a vyzval voliče, aby dali hlas právě jemu. Podle něj Miloš Zeman už nemá této zemi co dát, ale jeho poradci by jí mohli ještě mnoho vzít.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...