Memorandum o těžbě lithia je pro nás neplatné, prohlásil Babiš. Ministerstvo mlčí

Domácí 01. února 2018 | 04:42 — Ilona Cílková
Memorandum o těžbě lithia je neplatné, řekl ve středu premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. Ministr průmyslu Tomáš Hüner za ANO by měl zaúkolovat státní podnik Diamo, aby provedl průzkum ložiska.
Babiš kritizoval ministra průmyslu / Česká televize

Babiš doplnil, že se neobává případných soudních sporů ani arbitráží od European Metals Holdings, se kterou před sněmovními volbami podepsal memorandum Hünerův předchůdce Jiří Havlíček z ČSSD. Firma ani ministerstvo Babišova slova nekomentovaly.

„Jednoznačně platí to, k čemu nás zavázala sněmovna. Ta jasně řekla, že to memorandum je nulitní a že nás žádá, aby průzkum prováděl státní podnik a aby zisk z případné těžby zůstal v českých rukou," řekl premiér v demisi Andrej Babiš.

Kvůli lithiu se loni 16. října, čtyři dny před začátkem voleb, mimořádně sešla sněmovna. Poslanci přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby platnost memoranda zrušila.

Babiš ve středu kritizoval ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera za to, že svá jednání o úpravě memoranda nekonzultoval s vládou. Hüner minulý čtvrtek po schůzce s těžaři informoval, že Česko uzavře s European Metals Holdings do jednoho týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce.

Podle Babiše měl ministr pouze předložit vládě analýzu. Navíc Hüner podle premiéra o tématu špatně komunikoval. Předseda vlády dnes dále uvedl, že zná zahraniční firmy, které by chtěly lithium v Česku zpracovávat. Jde podle něj o korejskou a belgickou firmu, jména neuvedl. 

Údaje o geologickém složení státního území dlouhodobě sbírá a zpracovává státní Česká geologická služba (ČSG), která je předává správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování. Vedoucí odboru nerostných surovin ČGS Jaromír Starý loni v říjnu řekl, že v Česku je evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 milionu tun lithia.

Podle informací ČTK chystá ministerstvo průmyslu dokument, který by měl být doplněním platné surovinové politiky státu v oblasti nerostných surovin. Mimo jiné má počítat s tím, že povolení k průzkumu u strategických surovin by musela schválit vláda. U lithia vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010 licenci firmě Geomet, který je dceřinou společností European Metals Holdings.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Lustr z papírových košíčků ozdobí každý interiér i...

Konec vysévání? Omyl! Je nejvyšší čas zasadit třeba...

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...