Kdo zaplatí dotaci pro Čapí hnízdo a kolik milionů to nakonec bude?

Domácí 07. února 2018 | 04:08 — Ilona Cílková
Úřad regionální rady Regionálního operačního programu Střední Čechy chce konzultovat svůj další postup v kauze Čapí hnízdo s nezávislou právní kanceláří. Řeší, zda vymáhat, nebo nevymáhat zpět téměř padesátimilionovou dotaci přidělenou na stavbu farmy.
Dotaci na stavbu Čapího hnízda zatím platí čeští daňoví poplatníci / Česká televize

Pokud by nakonec úředníci zahájili daňové řízení, peníze by chtěli zpět po firmě Imoba, kterou donedávna vlastnil premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. Posun v případu lze čekat v řádu týdnů. „Jsme ve fázi výběru nezávislé právní kanceláře pro konzultace," uvedl ředitel Úřadu regionální rady Regionálního operačního programu Střední Čechy Kamil Munia. 

Musí se podle něj posoudit, zda to, co se stalo, vůbec postihuje správní řád. „Buď se řízení zahájí, nebo nezahájí. A pokud se zahájí, pořád to neznamená, že muselo dojít k podvodu. Je to daňová kontrola, kde probíhá dokazování," zdůraznil Munia.

Úřad regionální rady ROP by nejprve vyzval příjemce dotace, aby téměř 50 milionů dobrovolně vrátil. Pokud by odmítl, zahájil by takzvané daňové řízení, na jehož konci by případně mohl dotaci odebrat.

Pokud by k tomu došlo, peníze by úřad vymáhal po firmě Imoba, která je nyní vlastníkem Čapího hnízda. „Dělali jsme si analýzy a podle rejstříku došlo k fúzi, kdy Imoba přebírá veškerá práva a povinnosti,“ potvrdil Munia.

Společnost přitom patří do koncernu Synbiol, jehož majitelem byl donedávna oficiálně premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Loni ho ale stejně jako koncert Agrofert vložil do svěřeneckého fondu.

Dotaci na stavbu Čapího hnízda zatím platí čeští daňoví poplatníci. Ministerstvo financí koncem ledna totiž vyňalo projekt z evropského financování, a téměř padesát milionů tím pádem není hrazeno z evropských peněz.

Posun v případu Munia očekává podle svých slov v řádu týdnů. „Určitě to nenecháváme nijak spát, všechny činnosti probíhají, nicméně má to svoje časové limity, které musíme dodržovat," dodal. Už dříve se úřad regionální rady také přihlásil k případné škodě. 

Opoziční zastupitel za STAN Věslav Michalik upozornil na to, že pokud dotační úřad zahájí správní řízení s příjemcem dotace a nařídí mu její vrácení, bude mu muset vyměřit penále, které dosahuje výše sto procent. „Takže se bavíme pak následně o kauze, která má rozměr 100 milionů korun," upozornil. Munia ale uvedl, že podle nových pravidel se penále nevyměřuje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární tatrovácké speciály se zúčastní další Rally Dakar

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Zavřít reklamu