Je rozhodnuto. ČSSD míří k podpoře vlády ANO

Domácí 19. února 2018 | 04:17 — Ilona Cílková
Nový předseda sociálních demokratů je muž, který dokáže jednat a nalézat shodu a spojovat, hodnotí shodně lídři stran a hnutí devětatřicetiletého Jana Hamáčka.
ČSSD dala signál pro koalici s hnutím ANO či podporu menšinové vlády / Česká televize

A očekávali, že ČSSD nezvolením kandidátů odmítajících vstup do vlády dala signál pro koalici s hnutím ANO či podporu menšinové vlády. Odhad to byl správný – v neděli večer ČSSD nového předsedu pověřila jednáním o vládě s hnutím ANO. 

Nový lídr ČSSD Jan Hamáček – dříve předseda sněmovny, teď její první místopředseda – může být sjednotitelem rozjitřené sociální demokracie. Tak jej alespoň hodnotí ve svých reakcích zástupci dalších parlamentních stran.

„Jan Hamáček je představitelem racionálního směru v sociální demokracii, který je zvyklý na jednání, vyjednávání a hledání určitého kompromisu,“ reagoval kladně předseda KSČM Vojtěch Filip. 

V tom se Filip shoduje s předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem. „Jan Hamáček stmeluje, nerozděluje, je to muž kompromisu a bystrého politického úsudku, proto velmi vítám jeho zvolení. ČSSD může restartovat a vrátit k lepším volebním výsledkům,“ uvedl Gazdík.

„Rozhodnutí pouze potvrzuje, že ČSSD bude mířit do vlády s hnutím ANO. Atmosféra na sjezdu to jasně ukazovala a pan Hamáček si dovede představit vládu s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem. Vidím tedy velký posun k vládě ČSSD s ANO, podporované SPD a komunisty,“ uvedl ke zvolení Hamáčka předsedou ČSSD europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Ti, kteří do vlády nechtěli, neměli šanci do druhého kola postoupit, jejich výsledek byl daleko horší.“

 A ještě v neděli večer ČSSD pověřila Hamáčka jednáním o vládě s ANO. S podmínkou, že se kabinet nesmí opírat o hlasy SPD. ČSSD také vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby, tedy předsedu hnutí Andreje Babiše a prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka. „Já si to rád vyslechnu osobně. Myslím, že ČSSD dobře ví, že hnutí rozhodlo o tom, že já jsem jediný kandidát na premiéra,“ odmítl Babiš, že by osobně ve vládě nebyl.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu každý a to v kteroukoliv roční dobu

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Zavřít reklamu