Trh s uměním čeká zemětřesení

Domácí 23. února 2018 | 04:09 — Ilona Cílková
Tento týden byla V Londýně na aukční výstavě představena umělecká sbírku Peggy a Davida Rockefellerových, která by v květnové dražbě mohla vynést v přepočtu více než 10 miliard korun.
Obraz Claude Moneta / Nádraží Saint-Lazareze ze sbírky Peggy a Davida Rockefellerových / Christie’s

Ve slavné sbírce Rockefellerových jsou zastoupena díla Clauda Moneta, Pabla Picassa nebo Paula Gauguina. Některé obrazy byly veřejnosti skryté desítky let. Po loňské smrti amerického bankéře, průmyslníka a filantropa Davida Rockefellera ale bohatí kupci dostali jedinečnou příležitost.

Unikátní sbírka, která by v květnové aukci mohla vynést v přepočtu více než 10 miliard korun, bude dražit stejný licitátor, který v loňském roce za 9,8 miliardy korun prodal zatím nejdražší umělecké dílo v dějinách, obraz Spasitel světa od Leonarda da Vinciho.

„Očekávám, že v květnu budu mít znovu příležitost prodat nejdražší sbírku, jaká kdy byla na aukčním trhu. Spím docela dobře. Aukce už dělám dlouho. Je to vážně vzrušující a opravdovým vrcholem kariéry pro každého specialistu na umění,“ těší se na rekordní dražbu globální prezident aukční síně Christie's Jussi Pylkkänen.

„Je smutné vidět, že tyto věci půjdou pryč. Máte k nim po nějaké době osobní vztah. Ale David Rockeffeller vždy říkal, že on byl jen dočasným správcem,“ uvedl Peter Johnson, rodinný archivář Rockefellerových, který s americkým miliardářem pracoval po třicet let. Kromě psaní projevů pro něj sestavoval právě katalog uměleckých předmětů.

Jméno Rockefeller se stalo jakýmsi symbolem amerického kapitalismu, odkazuje také na slavný mrakodrap v New Yorku. Příběh sbírky ale ukazuje, že od počátku byla určena k tomu, aby po smrti manželů sloužila dobročinným účelům. „Rockefellerova rodina má a měla za to, že s obřím bohatstvím přichází také určité povinnosti,“ říká kurátor Jonathan Rendell.

„Obrázek, který jsem měl v hlavě předtím, než jsem pro Rockefellerovy začal pracovat, byl ten, že jsou to zlí kapitalisté, nebezpeční lidé, před kterými se musíme chránit. Ten příběh je ale, jak víte, mnohem komplikovanější a docela jiný,“ doplňuje rodinný archivář Peter Johnson.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili velice zvláštní planetární soustavu. Nachází se nedaleko od Země

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Zavřít reklamu