Sníh v Římě, závěje v Bulharsku, zamrzající moře. Evropu svírá zima

Domácí 28. února 2018 | 04:42 — Ilona Cílková
Kvůli vydatnému sněžení a tuhým mrazům v různých částech Evropy zemřelo nejméně devět lidí. Mráz a sníh zkomplikovaly v řadě evropských států taky dopravu. Naopak tam, kde sníh často nebývá, tentokrát působil radost - hlavně dětem, ale nejen jim.
Na hoře Zugspitze v Bavorsku teplota klesla na minus 27 stupně Celsia / Pixabay

Zimní počasí má v Polsku každý rok několik desítek obětí a letos je bilance opět tragická – mrazy nepřežilo osm lidí. Teploty se tam v noci z pondělí na úterý pohybovaly mezi minus 10 až minus 25 stupni Celsia. Chladno bylo hlavně na severovýchodě země a na jihu v karpatských údolích. Od listopadu kvůli chladnému počasí v Polsku zemřelo už 48 lidí.

Úplně nejchladněji v Evropě má být v Rakousku a Německu. Například na hoře Zugspitze v Bavorsku teplota klesla na minus 27 stupně Celsia. V Rakousku naměřili dokonce minus 30,6. K 30 stupňům pod nulou se teplota přiblížila také na slovenském Lomnickém štítu, což od začátku měření v roce 1951 v tento den ještě nikdy nezaznamenali. V některých částech Velké Británie dokonce začalo zamrzat moře.

Výstraha před mrazem platí i ve Francii, kde v pondělí umrzl jeden člověk. V Bulharsku pak kvůli závějím zůstaly některé vesnice bez elektřiny. A zima je také v Rusku, v okolí Moskvy naměřili až minus 30 stupňů.

Úřady tam doporučily obyvatelům, aby nevycházeli z domů, pokud nemusejí. Ministerstvo pro mimořádné situace rozmístilo podél frekventovaných silničních tras stany, kde se řidiči v případě kolize nebo dopravní zácpy mohou ohřát. Rusové jsou ale na mrazy zvyklí, a tak zatím nejsou žádné zprávy o umrzlých. Jih evropské části Ruska a anektovaný poloostrov Krym kromě nízkých teplot zasáhlo také silné sněžení.

Nebývale chladno je i v jižní části Evropy. Sněžilo dokonce i ve střední Itálii. Sníh hlavní město Řím – kde silně sněžilo poprvé po šesti letech – takřka ochromil.

Jak uvedl web deníku La Repubblica, sníh působil problémy v dopravě, a úřady dokonce na pomoc s odklízením sněhu přivolaly armádu. Napadalo mírných 10 centimetrů, ale Řím není na podobné počasí vůbec připravený. Jak uvedl web deníku La Repubblica, sníh působil problémy v dopravě, a úřady dokonce na pomoc s odklízením sněhu přivolaly armádu. Napadalo mírných 10 centimetrů, ale Řím není na podobné počasí vůbec připravený.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí historie s modernou, to je Caorle

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...

Malajsií z jihu na sever od kulturní Melaky přes velkolepý...