Sníh v Římě, závěje v Bulharsku, zamrzající moře. Evropu svírá zima

Domácí 28. února 2018 | 04:42 — Ilona Cílková
Kvůli vydatnému sněžení a tuhým mrazům v různých částech Evropy zemřelo nejméně devět lidí. Mráz a sníh zkomplikovaly v řadě evropských států taky dopravu. Naopak tam, kde sníh často nebývá, tentokrát působil radost - hlavně dětem, ale nejen jim.
Na hoře Zugspitze v Bavorsku teplota klesla na minus 27 stupně Celsia / Pixabay

Zimní počasí má v Polsku každý rok několik desítek obětí a letos je bilance opět tragická – mrazy nepřežilo osm lidí. Teploty se tam v noci z pondělí na úterý pohybovaly mezi minus 10 až minus 25 stupni Celsia. Chladno bylo hlavně na severovýchodě země a na jihu v karpatských údolích. Od listopadu kvůli chladnému počasí v Polsku zemřelo už 48 lidí.

Úplně nejchladněji v Evropě má být v Rakousku a Německu. Například na hoře Zugspitze v Bavorsku teplota klesla na minus 27 stupně Celsia. V Rakousku naměřili dokonce minus 30,6. K 30 stupňům pod nulou se teplota přiblížila také na slovenském Lomnickém štítu, což od začátku měření v roce 1951 v tento den ještě nikdy nezaznamenali. V některých částech Velké Británie dokonce začalo zamrzat moře.

Výstraha před mrazem platí i ve Francii, kde v pondělí umrzl jeden člověk. V Bulharsku pak kvůli závějím zůstaly některé vesnice bez elektřiny. A zima je také v Rusku, v okolí Moskvy naměřili až minus 30 stupňů.

Úřady tam doporučily obyvatelům, aby nevycházeli z domů, pokud nemusejí. Ministerstvo pro mimořádné situace rozmístilo podél frekventovaných silničních tras stany, kde se řidiči v případě kolize nebo dopravní zácpy mohou ohřát. Rusové jsou ale na mrazy zvyklí, a tak zatím nejsou žádné zprávy o umrzlých. Jih evropské části Ruska a anektovaný poloostrov Krym kromě nízkých teplot zasáhlo také silné sněžení.

Nebývale chladno je i v jižní části Evropy. Sněžilo dokonce i ve střední Itálii. Sníh hlavní město Řím – kde silně sněžilo poprvé po šesti letech – takřka ochromil.

Jak uvedl web deníku La Repubblica, sníh působil problémy v dopravě, a úřady dokonce na pomoc s odklízením sněhu přivolaly armádu. Napadalo mírných 10 centimetrů, ale Řím není na podobné počasí vůbec připravený. Jak uvedl web deníku La Repubblica, sníh působil problémy v dopravě, a úřady dokonce na pomoc s odklízením sněhu přivolaly armádu. Napadalo mírných 10 centimetrů, ale Řím není na podobné počasí vůbec připravený.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Zavřít reklamu