ČSSD chce po ANO zcela nesmyslnou záruku

Domácí 01. března 2018 | 04:43 — Ilona Cílková
Sociální demokraté budou pro případnou účast ve vládě chtít po ANO záruku, že je hnutí nebude přehlasovávat. Jednání by strana chtěla uzavřít do konce března. Vedení ČSSD to oznámilo po schůzce s ANO. Hnutí jednalo ve středu i s SPD a komunisty.
Podle Zimoly by nemělo docházet k tomu, aby v kabinetu rozhodovala prostá většina / Česká televize

Prioritou pro Andreje Babiše zůstává společný tým se sociálními demokraty tolerovaný komunisty.

ČSSD a hnutí ANO spolu vyjednávají od minulého týdne. Podle předsedy strany Jana Hamáčka ladí programové priority. Sociální demokraté jich předložili celkem deset. Nyní o nich budou diskutovat expertní týmy obou stran. Další schůzka proběhne 15. března. 

„Jednání je samozřejmě vždy o kompromisech. Čekáme, jak hnutí ANO na naše priority zareaguje,“ dodal Hamáček. Už nyní se podle něj sociální demokraté s hnutím ANO neshodnou například na sektorové dani. Ostatně v daních celkově panují mezi bývalými koaličními partnery největší rozpory, protože ANO daně navyšovat nechce.  

ČSSD s ANO řešila i fungování případné koalice. Podle místopředsedy Jiřího Zimoly by nesmělo docházet k tomu, aby v kabinetu rozhodovala prostá většina. „Musí být mechanismy podobné těm, které dnes běžně fungují na radnicích nebo v krajích, kde se koaliční partneři zkrátka musí umět dohodnout,“ konstatoval.

ČSSD by podle Zimoly chtěla pro tyto případy písemnou záruku. Šéf sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek k požadavku sociálních demokratů řekl, že o něm budou vyjednavači diskutovat, až bude na stole.

Jednání obou stran by mohla skončit do konce března. „Pořád jsme vedeni ambicí do konce března to mít hotové, pokud by to bylo samozřejmě možné. Mám pocit, že dnes jsme se posunuli už dál,“ dodal Zimola.

O případném vstupu ČSSD do vlády musí ještě rozhodnout vnitrostranické referendum. Hamáček řekl, že poslanecký klub by pak při hlasování o důvěře vládě výsledek hlasování spolustraníků respektoval. Hlasovat by se mohlo na sjezdu ČSSD, který bude pokračovat 7. dubna.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...