Personální čistky? Podle Babiše byly vyměněny hospodyně, které špatně uklízely

Domácí 10. března 2018 | 04:22 — Ilona Cílková
O návrhu části opozice, aby vláda bez důvěry nečinila nevynucené personální změny, sněmovna hlasovat nebude. Dolní komora v pátek neschválila návrh programu mimořádné schůze k personální politice kabinetu v demisi Andreje Babiše.
Andrej Babiš s manželkou Monikou na čtrvteční inauguraci / Facebook

Pro schválení programu hlasovalo 59 ze 154 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Většina poslanců se hlasování zdržela. Uskutečnění schůze nepodpořili členové dolní komory ANO, SPD a KSČM.

Ještě před tím, než došlo na schvalování programu mimořádné schůze, se u řečnického pultu vystřídalo několik zástupců politických stran. ODS chtěla na mimořádné schůzi vládu vyzvat, aby nevynucené personální změny neprováděla a nepředkládala návrh změn služebního zákona. 

Předseda strany Petr Fiala za svolavatele mimořádné schůze dolní komory k personální politice Babišovy vlády dopoledne uvedl, že ODS chce připravit usnesení, které by do budoucna zabránilo kabinetu bez důvěry provádět personální změny.

Andrej Babiš hned ze začátku řekl, že je rozpačitý z toho, že by se měla mimořádná schůze konat. Podotkl, že hnutí ANO vede jednání s dalšími stranami s cílem sestavit stabilní kabinet s důvěrou. „Vláda v demisi je zcela legitimní a není Ústavou omezena v pravomocích. Nechceme vládnout v demisi, když získáme důvěru, budeme pracovat úplně stejně,“ řekl.

Personální změny, které vláda provedla, ministerský předseda hájil. Premiér řekl, že při systemizaci míst ve státní službě vláda snížila počet politických náměstků z 31 na 20 a zrušila 14 náměstků pro řízení. Připomněl personální změny za ministerského předsedy (ODS) Mirka Topolánka, kterým se říkalo noc dlouhých nožů.

„My to neděláme takhle, my to neděláme politicky. My to děláme podle kvality lidí,“ zdůraznil Babiš. Odmítl, že by měl mít seznam vedoucích úředníků, kteří jsou členy ČSSD, a poukázal na to, že si ponechal státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře (ČSSD).

Na argument premiéra v demisi, že je vláda legitimní a není Ústavou omezena v pravomocích, reagoval Petr Fiala tím, že Ústava vůbec nepředpokládá, že by někoho napadlo, že je kabinet v demisi plnohodnotný.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...