Průměrná mzda v Česku vzrostla o osm procent, poprvé se dostala přes 30 tisíc korun

Domácí 11. března 2018 | 04:44 — Ilona Cílková
Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun, což je o 2337 korun více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta.
Průměrná mzda v Česku se přehoupla přes 30 tisíc korun / Pixabay

Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Růst překonal odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení přes sedm procent, reálně až o pět procent. Za celý rok 2017 stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta.

Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Za růstem mezd je především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na růst mezd. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Na růst průměrných mezd působí vzestup ekonomiky a snaha firem získávat další pracovníky. Trend zrychluje i to, že během loňského roku výrazně vzrostly platy ve veřejném sektoru. Úředníci dostali loni od listopadu přidáno 10 procent a učitelé 15 procent.

To tlačí na zvyšování odměn i v soukromých firmách. Průměrná mzda by tak mohla podle odhadů analytiků za loňský rok stoupnout o 7 procent. Přitom ovšem stále platí, že méně, než je průměrná mzda, berou dvě třetiny zaměstnanců.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí historie s modernou, to je Caorle

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...

Malajsií z jihu na sever od kulturní Melaky přes velkolepý...