Kontroloři prověří loňské účetnictví ministerstva financí

Domácí 26. března 2018 | 04:02 — Ilona Cílková
Nejvyšší kontrolní úřad zahájil v březnu čtyři nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří loňské účetnictví ministerstva financí, peníze na podporu živočišné výroby nebo na podporu sociálních služeb.
Nejvyšší kontrolní úřad prověří loňské účetnictví ministerstva financí / Česká televize

Zkontroluje také peníze na informační podporu agendy daňového řízení. V první z kontrol bude Nejvyšší kontrolní úřad zjišťovat, jak ministerstvo financí loni postupovalo při vedení účetnictví.

„Jde o zásadní oblast, protože rozsah a náročnost problematiky, kterou sleduje ministerstvo financí, jsou v porovnání s dalšími účetními jednotkami státu skutečně mimořádné," řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Zákon o státním rozpočtu na rok 2017 přidělil resortu přes 21 miliard korun. Účetnictví ministerstva kontroloval úřad už v roce 2016 a zjistil mimo jiné nesprávnosti za víc než 31 miliard korun.

V další z kontrol se úřad zaměří na podpory v sektoru živočišné výroby. Bude ověřovat, jak přispěly k dosažení stanovených cílů. „Například jen na chov skotu se v rámci přímých plateb rozdělilo v letech 2015 a 2016 skoro 3,6 miliardy korun," uvedl mluvčí. 

Úřad se bude zajímat o zacílení podpor, o podmínky pro jejich získání i o to, zda si některé z podmínek neodporují. Nejvyšší kontrolní úřad zkontroluje také peníze na podporu sociálních služeb.

„Jde o důležité téma které je významné i z pohledu peněz, které se na sociální služby vynakládají. Jen v roce 2015 bylo ze státního rozpočtu vynaloženo na neinvestiční dotace na sociální služby přibližně osm a půl miliardy korun, v roce 2016 pak přes devět miliard korun," uvedl mluvčí.

„Otázkou je, jak rozdělené peníze pomáhají plnit cíle, které si stát v této oblasti sám stanovil," dodal Kešner. Kontrolu by měl úřad dokončit v lednu příštího roku a kontroloři při ní navštíví ministerstvo práce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo vyvinout unikátní druh betonu. Dokáže se opravit a dorůst

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na...

Nevyhazujte pecku z manga do koše. Vypěstovat si z ní můžete...

Leden je ideální k výsadbě trvalek do venkovních truhlíků....

Pokud chcete, aby vám vlašské ořechy vydržely chutné celou...

S párty stanem vás při zahradním sedánku počasí...

Zavřít reklamu