Vláda bez Babiše? Nemá smysl dál jednat, říká Faltýnek

Domácí 28. března 2018 | 04:50 — Ilona Cílková
Pokud ČSSD bude trvat na tom, že v čele vlády nemá být předseda hnutí ANO Andrej Babiš, nemělo by pro ANO smysl pokračovat v debatě o vytvoření koaličního kabinetu. Novinářům to řekl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek / Česká televize

Předseda ČSSD Jan Hamáček pro úterní Právo řekl, že na schůzce chce řešit i Babišovo setrvání ve vládě, které ČSSD kritizuje kvůli jeho trestnímu stíhání v případě farmy Čapí hnízdo. 

„Pokud to bude oficiální názor vedení sociální demokracie, to znamená pana Hamáčka a pana (statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího) Zimoly, tak si myslím, že nemá smysl dál v té debatě pokračovat,“ řekl Faltýnek. Zopakoval, že Babiš je jediným kandidátem, kterého ANO na premiéra navrhuje.

Na večerní schůzce se podle něj povede debata o programových rozdílech mezi ANO a ČSSD, které jsou zejména v oblasti daní. ČSSD chce zavést progresivní daň z příjmu a sektorovou daň pro banky, ANO je proti.

Rozdíly panují i v otázce proplácení prvních tří dnů nemocenské. „To si chceme dnes na té nejvyšší politické úrovni vyjasnit, jestli jsme schopni ty překážky odstranit, najít nějaký kompromis, nebo ne,“ řekl Faltýnek.

ANO a ČSSD budou jednat i o počtu ministerstev v případné koaliční vládě. ANO nabízí sociálním demokratům čtyři křesla, ČSSD usiluje o pět.

ANO chce vytvořit s ČSSD menšinovou koaliční vládu, která by měla 93 poslanců a ve Sněmovně by se opírala o podporu 15 komunistických poslanců. Pokud se obě strany dohodnou, bude muset vstup ČSSD do vlády potvrdit ještě vnitrostranické referendum sociálních demokratů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...

Ještě jste neořezali své ovocné stromy? Je nejvyšší čas!

Co se starými legínami? Upleťte si z nich polštář

Šlápli jste vedle s melounem? Známe triky, jak si vybrat ten...

Milujete rajčata? Uchovejte si z nich semínka na příští...