Vláda bez Babiše? Nemá smysl dál jednat, říká Faltýnek

Domácí 28. března 2018 | 04:50 — Ilona Cílková
Pokud ČSSD bude trvat na tom, že v čele vlády nemá být předseda hnutí ANO Andrej Babiš, nemělo by pro ANO smysl pokračovat v debatě o vytvoření koaličního kabinetu. Novinářům to řekl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek / Česká televize

Předseda ČSSD Jan Hamáček pro úterní Právo řekl, že na schůzce chce řešit i Babišovo setrvání ve vládě, které ČSSD kritizuje kvůli jeho trestnímu stíhání v případě farmy Čapí hnízdo. 

„Pokud to bude oficiální názor vedení sociální demokracie, to znamená pana Hamáčka a pana (statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího) Zimoly, tak si myslím, že nemá smysl dál v té debatě pokračovat,“ řekl Faltýnek. Zopakoval, že Babiš je jediným kandidátem, kterého ANO na premiéra navrhuje.

Na večerní schůzce se podle něj povede debata o programových rozdílech mezi ANO a ČSSD, které jsou zejména v oblasti daní. ČSSD chce zavést progresivní daň z příjmu a sektorovou daň pro banky, ANO je proti.

Rozdíly panují i v otázce proplácení prvních tří dnů nemocenské. „To si chceme dnes na té nejvyšší politické úrovni vyjasnit, jestli jsme schopni ty překážky odstranit, najít nějaký kompromis, nebo ne,“ řekl Faltýnek.

ANO a ČSSD budou jednat i o počtu ministerstev v případné koaliční vládě. ANO nabízí sociálním demokratům čtyři křesla, ČSSD usiluje o pět.

ANO chce vytvořit s ČSSD menšinovou koaliční vládu, která by měla 93 poslanců a ve Sněmovně by se opírala o podporu 15 komunistických poslanců. Pokud se obě strany dohodnou, bude muset vstup ČSSD do vlády potvrdit ještě vnitrostranické referendum sociálních demokratů.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Byla objevena unikátní planetární soustava. Tvoří ji gigantické světy obíhající mladou hvězdu

Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho...

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...

Tabulová barva na zeď: Kreativní hit, který si zamilují...

Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme...

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...