Zbytečně hysterická reakce umělců. Nezávislost veřejnoprávních médií není ohrožená, říká poslanec

Domácí 31. března 2018 | 05:50 — Ilona Cílková
Sněmovní volební výbor schválil výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za rok 2016. Proti byli jen dva poslanci za SPD. Je v Česku ohrožena nezávislost veřejnoprávních médií?
Racionální kritika nemůže být zaměňována za ohrožení nezávislosti / Pixabay

„Určitá racionální kritika, a nejde jen o zpravodajství nebo publicistiku, ale třeba o hospodaření, nemůže být zaměňována za ohrožení nezávislosti,” řekl v Interview Plus poslanec a člen volebního výboru Patrik Nacher (ANO).

Podle poslance v Česku není nezávislost veřejnoprávních médií ohrožena. „Abych se přiznal, té hysterické reakci jsem trošičku nerozuměl. Kdo byl v úterý na volebním výboru, viděl, že jsme se racionálně ptali. Ta diskuze byla v některých ohledech celkem podrobná. Dostali jsme nějaké odpovědi od členů Rady České televize i od pana generálního ředitele. O nějakém ohrožení nezávislosti nemůže být řeč,” říká.

O které hysterické reakci Nacher mluví? „Už jen to, kolik jsem dostal sms a dotazů na to, jestli uposlechnu rad pana prezidenta, jak se dá odvolat rada a obměnit management České televize. Vzhledem k tomu, v jakém kontextu ty dotazy padaly, jak se k tomu umělci postavili, jsem to ze svého úhlu pohledu bral jako hysterickou reakci,” odpovídá poslanec.

„Úterní jednání jasně ukázalo, že nic takového nehrozí. Někdy mám pocit, že tyto neadekvátní reakce jsou nátlakovou akcí k tomu, aby se někdo neptal na některé nepříjemné věci,” dodává. Reakci veřejnosti Nacher nepovažuje za negativní jev. „Ale reakce umělců, kteří by z hlediska kontextu dané situace měli říci, v jakém jsou oni vztahu s Českou televizí, tam mi to v pořádku nepřijde. Zajímá mě vždycky ten kontext. U veřejnosti je to legitimní,” myslí si.

„Kontext je podstatný. Něco jiného je, když protestuje a manifestuje svoje názory veřejnost, která na to pohlíží zvnějšku, a něco úplně jiného je, když se k tomu vyjadřuje umělec, který je na České televizi finančně závislý pupeční šňůrou. Pak mě skutečně zajímá, jestli jde o autentickou obavu o nezávislost, nebo o autentickou obavu o svoji ekonomickou budoucnost,” vysvětluje poslanec za hnutí ANO.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní zámek nebo za hradními strašidly?

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...

Už plánujete letní dovolenou? Jaké slevy jsou cestovky...

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i...

Bezplatné wifi na cestách se nemusí vždy vyplatit. Na co si...

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás...

Trendy v cestování pro seniory: Pejsek zdarma, jednolůžkový...