Česko přišlo o další legendu. Zemřel režisér Juraj Herz

Domácí 09. dubna 2018 | 09:42 — Helena Malá
Česko zasáhla smutná zpráva, ve věku 83 let zemřel v neděli 8. dubna slavný filmový režisér Juraj Herz. Proslavil se filmy jako Spalovač mrtvol nebo Petrolejové lampy a naposledy Habermannovým mlýnem uvedeným v roce 2010.
Režisér Juraj Herz podlehl těžké nemoci / Reprofoto Česká televize

O úmrtí Juraje Herze informoval na sociální síti slovenský herec Andrej Hryc. Několik měsíců bojoval legendární režisér s těžkou nemocí. Na podzim loňského roku ho totiž po vleklých zdravotních potížích postihla mozková ataka. Nějaký čas byl hospitalizovaný v pražské nemocnici Na Homolce, odkud ho po měsíci ve stabilizovaném stavu pustili do domácího ošetřování, kde se o něj až do jeho posledních chvil starala jeho partnerka, herečka Martina Hudečková (54). Odešel tak obklopen svými nejbližšími.

Herz byl autorem více než 25 celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Před osmi lety dostal na filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. O rok dříve obdržel za své celoživotní dílo také ocenění Český lev.

Režisér byl známý svým specifickým humorem. Jeho dílo se řadí k československé nové vlně, mezi jeho nejznámější filmy patří filmová adaptace románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Film vznikl v roce 1968 a šel záhy po svém uvedení do trezoru. "Najednou získal na strašlivé aktuálnosti, protože byl o konformistovi. Po srpnu se nejžádanějšími typy stali právě konformisté. Najednou byl zoufale aktuální: o lidech, kteří otáčeli. Proto ho zakázali," uvedl k tomu Herz. Plánoval další spolupráci s Fuksem, komunistický režim ji ale zamezil.

V několika snímcích se Herz potýkal s cenzurou, na čas dokonce nemohl točit vůbec a později jen "výměnou" za natočení snímku z dělnického prostředí (Holky z porcelánu). Aby se vyhnul točení politicky motivovaných filmů, natočil dvě pohádky - Panna a netvor a Deváté srdce. V roce 1987 emigroval do Německa, kde pracoval především pro televizi. Po návratu žil převážně v Česku a natočil ještě několik filmů.

Juraj Herz se narodil 4. září 1934 ve slovenském Kežmaroku. Jako židovský kluk prošel koncentračním táborem, prostředí Ravensbrücku ho inspirovalo v 80. letech k natočení dramatu Zastihla mě noc o osudu komunistky Jožky Jabůrkové.

Ke známým Herzovým dílům patří také televizní film Sladké hry minulého léta, drama Petrolejové lampy, Morgiana nebo první český horor Upír z Feratu. Debutoval v roce 1965 středometrážním filmem Sběrné surovosti na motivy povídky Baron Prášil Bohumila Hrabala ze sbírky Perlička na dně. Snímek se považuje za jednu z nejlepších filmových adaptací Hrabalova díla.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Olympionici Šebrle a Svoboda hrají ve filmu s oscarovým hercem

Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho...

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...

Tabulová barva na zeď: Kreativní hit, který si zamilují...

Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme...

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...