Zlínsko zasáhla krutá rána. Po jedné smrtelné epidemii tu řeší další

Domácí 14. dubna 2018 | 04:42 — Helena Malá
V Česku se po 20 letech objevil v chovu drůbeže pseudomor, takzvaná Newcastleská nemoc. Jde o chorobu, kerá je nebezpečná nejen pro ptáky. U lidí například může vyvolat zánět spojivek.
V Česku se po 20 letech objevil u slepic pseudomor / Shutterstock

Pseudomor se objevil v malochovu slepic v Šanově na Zlínsku. Jihovýchod Moravy tak dostal už druhou krutou ránu za sebou. Kromě této nákazy se totiž na Zlínsku jako v jediném regionu Česka vyskytuje také africký mor prasat u divočáků.

Státní veterinární správa (SVS) v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. V okolí ohniska pseudomoru v Šanově na Zlínsku vytvoří veterináři tříkilometrové a desetikilometrové ochranné pásmo, kde se zamezí přemisťování ptáků. Větší pásmo zasáhne i na Slovensko.

Malochovatel ohlásil začátkem tohoto týdne úhyn 11 z 34 chovaných slepic na svém neregistrovaném hospodářství. Uhynulé kusy byly zaslány k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření vyloučilo, že by ptáci byli nakaženi ptačí chřipkou, potvrdila se ale jiná nebezpečná nákaza, Newcastleská choroba.

„Aby se zamezilo možnému šíření nákazy, byla ještě v pátek všechna zbývající drůbež v chovu utracena,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Až na výjimky stanovené legislativou bude zakázáno přemísťování drůbeže do vyznačených pásem a z nich. Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření nebude možné v pásmech pořádat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků.“

Newcastleská choroba, neboli pseudomor drůbeže, je závažné virové onemocnění domestikované drůbeže, ptáků držených v zajetí i volně žijících ptáků charakterizované trávicími, dýchacími a  nervovými příznaky, které může způsobit i hromadné úhyny. Virus Newcastleské choroby může infikovat více jak 200 druhů ptáků. Z nich nejvnímavější je hrabavá drůbež, zvláště kur domácí, a  papouškovití.

K přenosu infekce dochází jednak přímým kontaktem zdravých ptáků s infikovanými a  jednak nepřímo – kontaminovaným krmivem, vodou, kuchyňskými odpady a pracovními pomůckami. Virus Newcastleské choroby může infikovat člověka a vyvolat u něho jednostranný nebo oboustranný zánět spojivek. Infekce však spontánně během několika dnů odezní.

V chovu drůbeže byl pseudomor v ČR zjištěn naposledy v roce 1998. Na přelomu let 2012 a 2013 byl výskyt patogenního kmene Newcastleské choroby potvrzen v zájmových chovech holubů a u volně žijících ptáků.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci přišli na unikátní způsob, jak proměnit nehostinnou poušť v úrodnou krajinu

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Zavřít reklamu