Čeští podnikatelé i spotřebitelé jsou nejoptimističtější za posledních 10 let

Domácí 21. dubna 2018 | 07:15 — Ilona Cílková
Žádná blbá nálada, alespoň co se týká podnikatelů, nepanuje. Čeští podnikatelé a spotřebitelé jsou podle průzkumu nejoptimističtější ohledně vlastní aktuální i výhledové ekonomické situace za posledních takřka deset let.
Podle průzkumu si spotřebitelé nemají na co stěžovat / Pixabay

Ukazatel souhrnné důvěry v českou ekonomiku v dubnu vzrostl na svoji nejvyšší úroveň od května roku 2008. Poprvé od května roku 2008 také ukazatel překročil hodnotu sta bodů. To značí, že prvně v posledním takřka desetiletí překonává optimismus českých podnikatelů a spotřebitelů průměrnou úroveň roku 2005.

Úroveň pozitivní nálady však stále zaostává za hodnotami let 2006 a 2007, kdy souhrnný příznivý sentiment v ČR kulminoval na svých novodobých maximech. Důvěra podnikatelů v tuzemskou ekonomiku je totiž sice nyní v dubnu nejvyšší od července roku 2008, avšak zaostává za svojí úrovní z let předešlých a stále nepřesahuje ani svoji průměrnou úroveň roku 2005. Zato optimismus spotřebitelů se drží blízko svého absolutního maxima, je
hož dosáhl letos v březnu. V dubnu klesl nepatrně níže pod něj.

Zatímco spotřebitelé si prakticky „nemají nač stěžovat“, neboť mzdy citelně rostou a míra nezaměstnanosti je nejníže za posledních dvacet let, podnikatelé ze stejného důvodu čelí rostoucím obtížím při hledání vhodné pracovní síly. Právě nedostatek vhodných pracovníků je klíčovou překážkou dalšího růstu například průmyslové výroby a tato překážka se promítá do méně optimistické nálady podnikatelů v tuzemském průmyslu v porovnání s předkrizovými léty.

V porovnání s průměrem roku 2005 je nálada horší nejen v průmyslu, ale také ve stavebnictví, kde se nepříznivě projevuje dopad příliš dlouhých stavebních řízení. I tak se ovšem důvěra podnikatelů ve stavebnictví drží – stejně jako v březnu – na své nejvyšší úrovni od konce roku 2008. Celkově tedy čísla za dubnovou důvěru v tuzemskou ekonomiku potvrzují kulm
inaci českého národohospodářského cyklu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Vyčistěte pračku jednoduše a efektivně, zabráníte...

Zavřít reklamu