První návrh koaliční smlouvy je na světě. Co to znamená pro Babiše?

Domácí 26. dubna 2018 | 04:15 — Ilona Cílková
Začalo další jednání ANO a ČSSD o vytvoření menšinové koalice. Sociální demokraté by měli dostat první návrh koaliční smlouvy a programového prohlášení. Jejich finální verzi by se chtěl předseda ANO Andrej Babiš přiblížit do konce týdne.
ANO a ČSSD ladí koalici / Česká televize

ČSSD by si chtěla vyjasnit především to, zda Babiš, nyní trestně stíhaný, odejde z vlády, padne-li prvoinstanční nepravomocný rozsudek. ANO to zatím odmítalo.

ANO a ČSSD se sešly k dalšímu jednání o koalici. I když jde formálně o první setkání od chvíle, kdy předsednictvo ČSSD schválilo, že se koalici s ANO ještě jednou pokusí dohodnout, zdaleka to není začátek. Strany navazují na programová jednání, která probíhala v březnu. Sociální demokraté a ANO na jejich konci hlásili úplnou shodu, ačkoli se následně strany neshodly na rozdělení resortů a zdálo se, že koalici nevytvoří. Jde proto opět hlavně o personálie.

Není stále jasné, zda součástí koaliční smlouvy bude podmínka odstoupení nepravomocně odsouzených členů kabinetu. Tu akcentoval v posledních dnech předseda ČSSD Jan Hamáček – současně s pojistkou, že ANO nebude sociální demokraty ve sněmovně přehlasovávat s jinými stranami. Sociální demokraté také usilují o nahrazení zástupců SPD v orgánech Poslanecké sněmovny.

Andrej Babiš zatím nechtěl požadavky přednesené Janem Hamáčkem komentovat. „Já bych to nechal na kolegy. Oni to určitě nějak vyjednají,“ řekl. V minulosti však zněly z ANO odmítavé hlasy. Andrej Babiš řekl, že je alergický na to, když se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Stíhaný však je, sněmovna ho vydala a policie pak obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové.

Babiš sám na jednání nepřišel, vyslal prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka a prvního místopředsedu vlády v demisi Richarda Brabce. „Mají jasný mandát od výboru,“ ujistil Andrej Babiš, který je na návštěvě Moravskoslezského kraje.

Za ČSSD naopak zamířil na jednání kompletní vyjednávací tým v čele s Janem Hamáčkem. Ten se kromě postojů ANO musí vypořádat i se sílící vnitrostranickou kritikou. Proti vládní spolupráci s ANO se vyslovili senátoři ČSSD.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Gigantického prehistorického žraloka vyhubil nejspíše výbuch supernovy

Nechte děti vyrobit dárek pro paní učitelku, bude je to bavit

Chcete někomu darovat peníze? Udělejte to originálně

Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi...

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Zavřít reklamu