Státních zaměstnanců přibývá. Babišova vláda chce v náborech pokračovat

Domácí 06. května 2018 | 04:57 — Ilona Cílková
V Česku přibylo za posledních pět let 18 tisíc nových státních zaměstnanců, z toho byla celá polovina jen v loňském roce. Přibylo učitelů, policistů, vojáků, ale také úředníků. A Babišova vláda v demisi chce v náborech pokračovat i letos, počítá se s nárůstem o dalších 8500 zaměstnanců.
V loňském roce přibylo učitelů, policistů, vojáků, ale také úředníků / Archiv ČP

Zároveň se ovšem příliš nedaří snižovat počet černých duší: tedy neobsazených míst, na která ale resorty čerpají peníze.

Ministerstvo financí teď slibuje, že příští rok už tolik lidí placených státem přibývat nebude. „Rozhodně další nárůst podporovat nebudu a s vládními kolegy povedu velmi zásadní diskuze,“ upozorňuje ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

Letošní rozpočet ale počítá s náborem 8500 nových státních zaměstnanců, na což jsou vyčleněny asi tři miliardy korun. „Pokud se předpokládá růst počtu státních úředníků, tak je to přímo proti tomu, co razí hnutí ANO,“ kritizuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Navíc se příliš nedaří snižovat počet černých duší: tedy tabulkových míst, která jsou neobsazená. Jen loni takto stát platil o 14 tisíc zaměstnanců víc, než pro něj skutečně pracovalo. Tyto peníze většinou slouží jako odměny a prémie pro stávající zaměstnance.

Třeba ve školství je takovýchto prázdných tabulkových míst skoro 2400. Ještě víc lidí chybí organizacím spadajícím pod ministerstvo vnitra, tam chybí hlavně policisté, ale i dozorci ve věznicích. A šéf finanční správy Martin Janeček přiznává, že na berních úřadech chybí asi 600 úředníků. Jelikož ale úřady dostávají z rozpočtu peníze i na tato místa, většinu jich rozdělí současným pracovníkům – třeba jako odměny nebo odstupné. 

Celkem nedokázaly úřady a státní instituce loni naplnit skoro 14 tisíc tabulkových míst. Což je sice o zhruba 1500 méně než v roce 2016, na druhou stranu je to pořád skoro o devět tisíc míst více než v roce 2015.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní zámek nebo za hradními strašidly?

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...

Už plánujete letní dovolenou? Jaké slevy jsou cestovky...

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i...

Bezplatné wifi na cestách se nemusí vždy vyplatit. Na co si...

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás...

Trendy v cestování pro seniory: Pejsek zdarma, jednolůžkový...