Doutná další spor Zemana s Babišem?

Domácí 09. května 2018 | 04:55 — Ilona Cílková
Jména, která prezidentovi Miloši Zemanovi vláda navrhla ke jmenování generály, nebyla předem konzultována, naznačil premiér v demisi Andrej Babiš. Po schůzce s prezidentem na Pražském hradě nevyloučil, že kabinet povýšení ředitele BIS Koudelky a zástupce velitele pozemních sil Procházky znovu navrhne.
Generály vláda předem se Zemanem nekonzultovala, naznačil Babiš / Česká televize

Koudelku a Procházku Zeman navzdory návrhu vlády do generálských hodností nejmenoval. „Tam možno, nevím, asi nebyly dodrženy ty zvyklosti, to nebylo dopředu konzultováno," řekl Babiš na otázku, co mohlo prezidenta vést k tomu, že dva z navržených generály nejmenoval. „Další termín bude v říjnu, takže si myslím, že se k tomu vrátíme," dodal.

Jestli vláda Koudelku nebo Procházku v říjnu znovu prezidentovi ke jmenování navrhne, ale nechtěl předjímat. Zeman jmenuje generály obvykle 8. května v Den vítězství a na státní svátek 28. října připomínající vznik samostatné československé státnosti.

Zeman jmenoval šest generálů. Generálské hodnosti získali ředitelé protidrogové centrály Jakub Frydrych a pardubických krajských hasičů Miroslav Kvasnička. Do hodností generálmajora Zeman jmenoval ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany Jaromíra Alana a ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Iva Střechu. Hodnost brigádního generála získali zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Miroslav Hlaváč a zástupce náčelníka Vojenské policie Pavel Chovančík.

Server Aktuálně.cz v pondělí s odkazem na své zdroje uvedl, že Koudelka nebude jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman s odkazem na vojenské zpravodajce řekl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok, BIS podle prezidenta naopak dospěla k závěru, že tento plyn nebyl novičok.

Babiš pak po schůzce se šéfy obou tajných služeb řekl, že látka typu novičok se v Česku nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala. Důvodem nejmenování Koudelky je podle serveru také nedávné vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali před vyhoštěním pod diplomatickým krytím, a nespokojenost s prací BIS.

O novičoku Zeman mluvil s Babišem i ministryní obrany v demisi Karlou Šlechtovou. „Pan prezident říká, tak jak můžete něco testovat, když jste to nevyrobili. Nejdřív to musíte vyrobit. Problém vznikl vyjádřením ředitele toho výzkumného ústavu (Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře)," řekl novinářům Babiš. Úřad vlády po pondělní Babišově schůzce s Koudelkou a ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem konstatoval, že vyjádření předchozí prezidenta zřejmě vyplynulo z rozdílného vnímání slov výroba a testování.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní zámek nebo za hradními strašidly?

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...

Už plánujete letní dovolenou? Jaké slevy jsou cestovky...

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i...

Bezplatné wifi na cestách se nemusí vždy vyplatit. Na co si...

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás...

Trendy v cestování pro seniory: Pejsek zdarma, jednolůžkový...