Za poslední měsíc zdražil litr benzínu v ČR o korunu. Jaká bude situace před prázdninami?

Domácí 10. května 2018 | 04:50 — Ilona Cílková
Cena pohonných hmot v ČR včera vystoupala nejvýše od léta 2015. Za poslední měsíc zdražil benzín i nafta o zhruba korunu na litr a nelze vyloučit růst o další tři koruny na litr ještě před prázdninami.
Nelze vyloučit, že benzin před prázdninami prudce podraží / Pixabay

Ropa včera ráno středoevropského času zdražila na nejvyšší úroveň od roku 2014. Severomořský typ ropy, Brent, se prodával i za cenu převyšující 76,70 dolaru za barel. K růstu ceny na nová několikaletá maxima došlo v důsledku odstoupení USA od vícestranné jaderné dohody s Íránem.

Trh se obává, že takový krok povede k výpadku dodávek íránské ropy na světové trhy. Trh však do značné míry již možnost odstoupení USA od dohody do cen ropy započítal, takže cenový vzestup zatím není dramatický. K jinému drama se však schyluje ve Venezuele, která je dalším klíčovým světovým producentem ropy. Pokud v tamních prezidentských volbách, vypsaných na 20. května, zvítězí stávající prezident Nicolas Maduro, Spojené státy mohou dále omezit dovoz venezuelské ropy.

Pokud se na zvýšené úrovni, v pásmu od 75 do 80 dolarů za barel, cena ropy udrží delší dobu, musí se čeští řidiči ještě před začátkem prázdnin, tj. do konce června, smířit s poměrně citelným zdražením pohonných hmot u našich čerpacích stanic. Pohonné hmoty přitom znatelně zdražily již v uplynulém měsíci. Benzín Natural 95 se včera u tuzemských čerpacích stanic v průměru prodával za 31,70 koruny za litr. Za poslední měsíc tedy zdražil takřka o korunu na litr a je nejdražší od září roku 2015. Nafta za poslední měsíc zdražila dokonce ještě o více než o korunu na litr a je nejdražší od srpna 2015.

Když se ropa naposledy prodávala za 75 dolarů za barel a více, na sklonku roku 2014, stál litr benzínu Natural 95 průměrně 35,20 koruny. Koruna přitom tehdy byla o něco slabší vůči dolaru než dnes. Dolar se prodával za 22,10 koruny, zatímco dnes stojí 21,70 koruny. Mírně silnější koruna působí ve prospěch nižších cen pohonných hmot. I tak ovšem při setrvání ceny ropy na úrovni kolem 75 dolarů za barel nelze vyloučit růst cen benzínu v ČR průměrně až do pásma 34,50 až 34,70. Litr benzínu by tak byl přibližně až o tři koruny dražší než dnes. V podobném rozsahu by zdražila také nafta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu