Za poslední měsíc zdražil litr benzínu v ČR o korunu. Jaká bude situace před prázdninami?

Domácí 10. května 2018 | 04:50 — Ilona Cílková
Cena pohonných hmot v ČR včera vystoupala nejvýše od léta 2015. Za poslední měsíc zdražil benzín i nafta o zhruba korunu na litr a nelze vyloučit růst o další tři koruny na litr ještě před prázdninami.
Nelze vyloučit, že benzin před prázdninami prudce podraží / Pixabay

Ropa včera ráno středoevropského času zdražila na nejvyšší úroveň od roku 2014. Severomořský typ ropy, Brent, se prodával i za cenu převyšující 76,70 dolaru za barel. K růstu ceny na nová několikaletá maxima došlo v důsledku odstoupení USA od vícestranné jaderné dohody s Íránem.

Trh se obává, že takový krok povede k výpadku dodávek íránské ropy na světové trhy. Trh však do značné míry již možnost odstoupení USA od dohody do cen ropy započítal, takže cenový vzestup zatím není dramatický. K jinému drama se však schyluje ve Venezuele, která je dalším klíčovým světovým producentem ropy. Pokud v tamních prezidentských volbách, vypsaných na 20. května, zvítězí stávající prezident Nicolas Maduro, Spojené státy mohou dále omezit dovoz venezuelské ropy.

Pokud se na zvýšené úrovni, v pásmu od 75 do 80 dolarů za barel, cena ropy udrží delší dobu, musí se čeští řidiči ještě před začátkem prázdnin, tj. do konce června, smířit s poměrně citelným zdražením pohonných hmot u našich čerpacích stanic. Pohonné hmoty přitom znatelně zdražily již v uplynulém měsíci. Benzín Natural 95 se včera u tuzemských čerpacích stanic v průměru prodával za 31,70 koruny za litr. Za poslední měsíc tedy zdražil takřka o korunu na litr a je nejdražší od září roku 2015. Nafta za poslední měsíc zdražila dokonce ještě o více než o korunu na litr a je nejdražší od srpna 2015.

Když se ropa naposledy prodávala za 75 dolarů za barel a více, na sklonku roku 2014, stál litr benzínu Natural 95 průměrně 35,20 koruny. Koruna přitom tehdy byla o něco slabší vůči dolaru než dnes. Dolar se prodával za 22,10 koruny, zatímco dnes stojí 21,70 koruny. Mírně silnější koruna působí ve prospěch nižších cen pohonných hmot. I tak ovšem při setrvání ceny ropy na úrovni kolem 75 dolarů za barel nelze vyloučit růst cen benzínu v ČR průměrně až do pásma 34,50 až 34,70. Litr benzínu by tak byl přibližně až o tři koruny dražší než dnes. V podobném rozsahu by zdražila také nafta.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Olympionici Šebrle a Svoboda hrají ve filmu s oscarovým hercem

Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho...

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...

Tabulová barva na zeď: Kreativní hit, který si zamilují...

Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme...

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...