Vláda v demisi odkládá daňové změny

Domácí 14. května 2018 | 04:31 — Ilona Cílková
Ministerstvo financí se rozhodlo posunout start větších daňových změn – s některými přitom původně počítalo už od příštího roku. Na zrušení superhrubé mzdy tak měly navazovat daňové úlevy pro zaměstnance i pro podnikatele, což by snížilo jejich celkovou odvodovou zátěž.
Ministerstvo financí se rozhodlo posunout start větších daňových změn / Česká televize

Podle nového plánu by se tak mohlo stát nejdříve za dva roky, až vznikne stabilní vláda, bude politická podpora a chystané změny projdou náročným legislativním procesem. Superhrubá mzda byla zavedena v roce 2012. O jejím zrušení uvažovala už minulá, Sobotkova vláda. Tento záměr vyjádřila i současná Babišova vláda v demisi a objevuje se rovněž v programovém prohlášení chystané menšinové vlády ANO a ČSSD.  

Ministerstvo financí chtělo zrušit superhrubou mzdu a solidární přirážku s platností od roku 2019. Zdůvodňovalo to tím, že „tyto nesystémové instituty činí daňový systém v České republice nepřehledným a zastírají skutečnou míru zdanění“. Místo toho navrhlo výši daně z příjmů 19 procent, což by podle něj bylo o 1,1 procenta méně, než je současná výše daňové zátěže. 

Se zrušením tzv. solidární přirážky – pro nadprůměrně vydělávající zaměstnance – hodlalo zavést u příjmů přesahujících přibližně čtyřnásobek průměrné mzdy druhou sazbu daně ve výši 23 procent. To mělo přibližně odpovídat dnešní efektivní sazbě. 

Pro OSVČ navrhovalo možnost odečíst si od základu daně tři čtvrtiny odvedeného pojistného, čímž by došlo u naprosté většiny podnikatelů platících nenulovou daň ke snížení celkové odvodové zátěže. V peněženkách daňových poplatníků tak mělo zůstat podle nedělního vyjádření ministryně financí v demisi Aleny Schillerové celkem až 27 miliard korun. Dotklo by se to více než pěti milionů lidí. 

Schillerová zároveň věří, že v souladu s programovým prohlášením chystané menšinové vlády se jí do dvou let podaří zavést „online finanční úřad“. „Pro mě osobně je to na prvním místě,“ podotkla. Zároveň se ministerstvo chystá zavést elektronickou fakturaci, ale nikoliv jako povinnost, ale jako možnost. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Druhý nejdražší projekt v historii lidstva chce zkrotit jadernou fúzi

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Dřevěné prkénko by měl mít v kuchyni každý. Na jeho...

Zelené řasy trápí snad každého majitele zahradního...

Zahradní bazén nemusí být plný chloru a další chemie. Vodu...

Také sedačky dnes mohou být chytré. Zamilují si je...

Zavřít reklamu