Odborníci varují. Zájem o sex klesá a děti se budou rodit jen ze zkumavky

Domácí 21. května 2018 | 04:49 — Ilona Cílková
Lékaři se obávají, že za 50 let už se budou rodit jen děti "ze zkumavky". U mužů strmě klesá průměrný počet spermií, snižuje se také sexuální aktivita, zvyšuje věk prvorodiček. Zatímco před lety se páry obávaly, že otěhotní, dnes si to přejí, ale nejlépe bez sexu.
Za 50 let už se budou rodit děti jen ze zkumavky, varují odborníci / Shutterstock

Sexuologové varují před nebezpečnými trendy, které v současné společnosti převládají. Věk, kdy mají ženy i muži poprvé dítě, se totiž stále zvyšuje. Jenže "reprodukční mládí" končí u mužů se čtyřicítkou, u žen ještě dříve. To je ovšem bohužel věk, kdy muži, jestli vůbec, začínají o potomkovi uvažovat. Stejně jako u žen platí, že ideální dobou, kdy by měli zplodit děti je mezi 18 až 30 lety. Průměrný věk prvorodiček už ale v Česku dosáhl 30 let.

Kvůli špatným návykům navíc klesá počet spermií, který je odborníky považován za běžný. Za posledních 25 let klesl počet mužských spermií o 60 % a každý rok se spermiogram zhoršuje o dalších 1,6 %. Dříve byla "normální" koncentrace 40 milionů spermií na mililitr, v současnosti už je to jen 15 milionů na milimetr.

Lékaři vidí vysvětlení v sedavém zaměstnání, nedostatečném pohybu a nesprávném stravování, ale také třeba nošení mobilu v kapse či vyhřívaných sedačkách v autě.

Kromě klesající kvality spermatu zneklidňuje odborníky i nižší chuť zakládat rodiny. Pro muže dnešní doby je velmi těžké riskovat neúspěch při namlouvání, vyvíjet komunikační úsilí, které vede k sexu za účelem plození potomka. Současná společnost nabízí celou řadu atraktivních a dostupných lákadel a sex se stal zábavou pro chudé.

Lékaři se tak obávají, že za několik let už nebude špatný spermiogram vadit, protože na samotný akt vůbec nedojde. Lidé podle sexuologů odkládají rodiny i kvůli tomu, že se zvyšuje věk odchodu od rodičů

V Česku má podle nejnovějších statistik problémy s plodností až čtvrtina všech párů. Asi 4 procenta dětí se rodí díky umělému oplodnění, dvojice postoupí přibližně 24 tisíc cyklů ročně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných lahůdek

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Zavřít reklamu