Prezident Zeman pronesl slova o Novičoku záměrně, míní politik

Domácí 23. května 2018 | 04:51 — Ilona Cílková
Prezident začátkem května prohlásil, že se u nás vyráběl a testoval nervový jed Novičok. Podle poslance a místopředsedy bezpečnostního výboru sněmovny Pavla Žáčka tak Zeman učinil záměrně.
Podle některých senátorů se svým výrokem dopustil prezident Zeman vlastizrady / Shutterstock

„Krátce po jeho (Zemanově) prohlášení se ruská propaganda rozjela. Byla to otázka minut, to je velmi zvláštní,“ upozornil poslanec a místopředseda bezpečnostního výboru sněmovny Pavel Žáček z ODS. „Myslím, že je natolik zkušený (politik), že to udělal záměrně,“ řekl v Radiožurnálu.

„Měl by si uvědomit svou zodpovědnost. Nebyl to dobrý signál zejména navenek,“ hodnotil Žáček slova prezidenta Miloše Zemana ohledně jedu Novičok a zdůraznil by měl prezident vyjasnit, proč to řekl. Zeman navíc podle něj už v momentě, kdy nařídil BIS prověřit skladování Novičoku v Česku, věděl, že ze zprávy tajné služby bude citovat.

„Zadání řekl naprosto nestandardně do médií, čímž se evidentně připravoval na variantu, že až tu informaci dostane, tak že z ní něco pustí do éteru. Jak to řekl, jak se dnes ukazuje nepravdivě, tak to narušilo zájmy České republiky,“ doplnil místopředseda bezpečnostního výboru sněmovny.

Žáček se zároveň zastal ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře, kterého odvolala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za ANO. „Takzvaní profesionálové ve vládě likvidují skutečného profesionála. Na něj by zodpovědnost spadnout neměla,“ poznamenal ve vysílání Radiožurnálu Žáček.

Nervově paralytickou látkou Novičok byli začátkem března ve Velké Británii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia. Británie z útoku obvinila Rusko, které ale zodpovědnost odmítlo. Moskva také tvrdila, že Novičok mohl pocházet z Česka, což vyloučily ministerstvo zahraničí i resort obrany.

V Česku se podle české diplomacie sice v mikroskopickém množství testují nervové jedy, látka použitá k útoku na Skripala se ale na českém území nikdy nevyráběla. Nicméně prezident Miloš Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku Novičok vyráběl, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby.

Jeho vyjádření následně Kreml využil ke zpochybnění britského tvrzení, že Novičok použitý k útoku na Skripala a jeho dceru pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě Novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš, sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě Novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy.

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných lahůdek

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Zavřít reklamu